| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Iau anticonceptionale Belara de doua săptămâni pentru acnee și asta e a 14 zi în care trebuie sa iau pastila, încă mai am acnee dar după cât timp vad o diferență? Mai trebuie sa treacă o luna doua de tratament? Încă n-am terminat primul ciclu de tratament și menționez ca e prima data cand iau anticonceptionale și iau doar pentru problema asta. Voi ce spuneți sa mai am răbdare? Ca eu încă îmi mai fac speranțe ca o sa se mai curețe tenul mei de acnee ca ma confrunt cu ea de doi ani și am folosit multe tratamente atat și la salon și acasa. Am investit mult pe aceste tratamente și încă nu m-am vindecat și am zis sa încerc varianta aceasta cu anticonceptionale pentru ca dermatologul mi-a spus ca poate fi o acnee hormonala. Îmi curat mereu tenul ma demachiez mereu și nu prea folosesc fond de ten decât rar și după ce folosesc apa micelara, ma dau cu o crema de la "La Roche-Posay" Effaclar Duo spf 30 anti-imperfection în fiecare zi de doua ori. Ce sa fac sa nu-mi pierd speranța și sa mai am răbdare măcar doua luni? sad Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ți-am spus deja la întrebarea anterioară că intervalul de timp este foarte mare și există șanse să nu aibă efectul dorit, caz în care se schimbă tratamentul și se repetă perioada. Dacă nu ai răbdare caută altă soluție mai rapidă, tratamentele cu laser spre exemplu, dar tratezi doar efectul.

| Wordofthat999999 explică (pentru Frank51):

După câteva luni se poate vedea efectul?

| Frank51 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Habar n-am. Nici măcar medicul dermatolog sau cel care îți prescrie tratamentele nu știe. Testează și vezi. Eu până să găsesc un șampon care să nu-mi agraveze dermatita seboreică mi-a trebuit cam 2 ani, timp în care am testat tot ce este pe piață, și tratez doar efectul, nu știu cauza.

| CalinaXandra a răspuns:

Trebuie sa ai răbdare, își vor face efectul dar în timp. Eu am luat 4 ani happy am avut acnee în zona maxilarului spre gat și era pe baza hormonala. În momentul când am întrerupt, a reapărut problema din nou dar nu ca la început. Depinde și cât de avansate sunt acele pustule și dacă sunt cu puroi, dureroase și în ce zone. Dacă le ai în obraz vor fi și mai greu de eliminat.
Sfatul meu: bea multă apă 2 litri pe zi și renunța dacă ai vicii coca cola, mancare prăjită cât de putina. Ajuta foarte mult. Un corp hidratat inseamna o buna reglare a hormonilor. Într-un fel sau altul suntem și ceea ce consumam. Ai grija de tine și de tenul tău. Sănătate!

| Wordofthat999999 explică (pentru CalinaXandra):

Bună! După cât timp si-a făcut efectul la tine anticonceptionalele în privința acneei? După câte săptămâni sau luni ai văzut ca începe sa dispară? Mulțumesc.

| Wordofthat999999 explică (pentru CalinaXandra):

Menționez ca și eu am cosuri în zona maxilarului, a bărbiei și a obrajilor și puțin în zona tâmplelor deci este hormonala.

| CalinaXandra a răspuns (pentru Wordofthat999999):

După aproximativ 6 luni am văzut schimbări vizibile. Aproximativ 1 an pana mi s-a curățat 80% din ten și cam atât.

| CalinaXandra a răspuns (pentru Wordofthat999999):

După naștere asa încet au început sa dispară și fără pastile happy

| Wordofthat999999 explică (pentru CalinaXandra):

Deci sa înțeleg ca mai am de așteptat o perioada...

| Wordofthat999999 explică (pentru CalinaXandra):

Bună Xandra, am încurcat numărătoarea la Belara ultimul rand l-am incurcat de la pastila 15 am luat pastilele 20 și 21 tot roz, pe cele albe încă nu le-am început. Se întâmplă ceva?

| Anonima6775 a răspuns:

Continuă să ai răbdare și încredere în procesul de tratare a acneei. Fii consecventă cu tratamentul și comunică deschis cu medicul tău. Sănătatea pielii tale merită efortul!?

| Wordofthat999999 explică (pentru Anonima6775):

Pai nu cred ca mai am alta alternativa ca am încercat multe și m-am saturat.