| anonim_4396 a întrebat:

sad Va rog sa dati raspunsuri serioase si foarte clare daca se poate, fiindca sunt extrem de ingrijorata. Mi se pare ca aud perfect cu ambele urechi,am facut teste de foarte multe ori(eu personal). Dar in cea stanga -care este si mai mica in dimensiune decat dreapta-am vesnic senzatia de infundare, de ani de zile...ceara nu am,lovituri nu am primit niciodata. Cand ma misc de pe o parte pe alta, parca se infunda si mai mult, desi aud exact la fel.
Se mai intampla cuiva, stiti ceva despre acest lucru, Trebuie sa mentionez ca am si o deviatie de sept de aceea nu respir pe o nara... Poate fi asta cauza?
Va rog ajutati-ma sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Ar putea fi vorba de deviatia de sept sau o sinuzita.

| Nicolletaaa a răspuns:

Hei!
Am avut aceeasi problema.
Am o intrebare : tu cand faci baie sau dus, te stergi cu betisoarele de urechi? Daca nu, rau faci. Deaorece iti intra apa in urechi, iniferent cat de putina, iti poate afecta pe parcurs auzul.
Eu am avut problema cu urechea drepta pentru ca faceam dus si nu bagam de seama sau nu ma interesa daca imi intra apa in urechi.
Asa ca, am mers la doctor si m-au trimis la infomedica (ma rog, eu sunt din Arad si nu stiu daca si la, la tine in oras exista asa ceva).
Ps: Nasul nu are legatura cu urechile.
Poate ai "tras" curent, se poate happy
Pune un prosop caldut la urechea cu pricina ( calci prosopul cu masina de calat pana se face caldut) il ti la ureche 5-6 minute.
Alta varianta ar fi sa iti pui vata cu ulei fierbinte in ureche.
Adica, incalzesti uleiul pana e putin fierbinte si dupa bagi vata in ulei si ti-l bagi in ureche, il ti aproximativ 10-20 de minute, daca nu iti place varianta cu ulei, baga-ti o tigara in ureche si da-i foc! big grin
Ca si cum ai baga o tigara in gura insa, o bagi in ureche, crede-ma ca varianta asta cu tigara o stiu de la bunica, dar e foarte buna!
Sper sa te faci bine, insanatosire grabnica sa ai! Byee :*

| ElenaMaria1979 a răspuns:

Iti recomand sa mergi la un specialist ORL!
Nu pleca urechea le ce se scrie pe aici!
Poti avea probleme cu urechea de la un dop de ceara, dar are o legatura destul de importanta cu nasul ( ORL inseamna oto-rino-laringologie, oto=ureche, rino=nas, laringologie=gat ).
Concluzie: mergi la un medic ORL, sa-ti faca un consult complet si abia atunci stii exact ce ai!
Sanatate multa!