| AFRAIDs a întrebat:

Cum iti dai seama daca ai deviatie de sept, tin sa mentionez ca nu am defectiuni in respirat cu nara la care e posibil sa am deviatie insa parca septul se simte mai bine intr-o nara decat in cealalta. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LoveYouR a răspuns:

Simptome
Daca deviatia de sept este minora exista posibilitatea ca pacientul sa nu manifeste niciun simptom, dar daca deviatia este severa pacientul va manifesta unul sau mai multe din urmatoarele simptome:
• Obstructia uneia sau a ambelor fose nazale - cauzeaza insuficienta respiratorie si se manifesta mai pregnant cand pacientul sufera de raceala, de o infectie a tractului respirator superior sau alergii care determina inflamatia si ingustarea foselor nazale.
• Congestia nazala - cauzeaza rinoree.
• Sangerarile nazale - suprafata septului nazal poate deveni uscata, favorizand sangerarile nazale.
• Infectii frecvente sau recurente ale sinusurilor - pot fi rezultatul mucozitatilor blocate in cavitatile sinusale, determinand adesea dureri faciale si dureri de cap.
• Respiratie zgomotoasa in timpul somnului - apare frecvent la sugari si la copiii cu deviatie de sept.

1 răspuns:
| Ellena_Monyka_1995 a răspuns:

Cel mai bine iei o trimitere de la medicul de familie si te duci la orl, si iti v-a spune sigur, daca nu ai deviatie polipi ai sigur! Acelasi lucru il am si eu la nas.