| Biapop1030 a întrebat:

Bună TPU vă rog să ma ajutați. Fără răspunsuri răutăcioase. Sunt fata am 18 ani întrețin relație cu prietenul meu. Ciclul mia venit de la 11 ani. Problema e că am foarte mult par pe picioare pe obraz sub bărbie pe burta cel mai urât pe sani si pe piept. Când zic ca foarte mult enorm de mult am si unde cresc duble fir urat negre enorm de multe am :'(. Am încercat sa scot cu penseta asa ma doare dar tot le scot parca is si mai.multe sub barbie am cate 3 4 fire mari lungi si pe ale le scot pe obraz am puf nu se vede dar ma deranjează numai pot mam saturat plictisit uneori am si plâns din cauza asta sad Nustiu ce sa ma fac.In februarie am programare la endocrinolug specialist cică in asa ceva oare ce o sa zică? Multumesc de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Cel mai probabil o sa iti ofere anticonceptionale. Asta deoarece contin hormoni si mai taie un pic din restul.

Oricum ar fi, poate e mai bine sa te grabesti, motivul este ca te afecteaza sufleteste.

S-ar putea sa iti mai dea si o serie de analize pentru masurarea nivelului unor hormoni din sange.

| Holy2010 a răspuns:

Specialist "cica"? Chiar este! Doar nu o sa te duci la cardiolog sa-ti rezolve problema hormonala. Ai hirsutism. Vei face niste determinari hormonale si apoi tratament. Nu e sfarsitul lumii pentru cateva fire de par. Toate ne epilam si ne pensam iar durerea e mai mult decat suportabila. Parul smuls tinde sa creasca mai rar. E un mit ca se indeseste. Totusi, daca te supara atat de mult poti sa incerci epilarea laser sau electroliza.
Partea cu pilozitatea excesiva o inteleg, dar cu limba romana ce ai avut? Ma ierti dar a trebuit sa citesc textul de doua ori ca sa inteleg ce vrei sa spui...

| Porcusorul a răspuns:

Va spune ca ai hirsutism. Probabil ca vor fi incercari cu tratamente hormonale. Daca nu vor da rezultate in problema ta, urmatoarea solutie va fi epilarea medicala cu laser.

| Biapop1030 explică:

Multumesc foarte mult de ajutor. Iar pentru persoana Care zice ca am o problemă cu română is constientă si eu. E pentru ca stau de multi ani in strainatate si is la scoala aici.