| roxanasanziana a întrebat:

Buna Tpu.Va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu un sfat.Am 22 de ani si vreau sa fac un copil.Am fost la doctor si mi-a zis ca am uterul mic si inclinat in partea stanga, si ca e posibil sa raman mai greu insarcinata sau sa pierd sarcina.Credeti ca voi reusi sa raman insarcinata fara probleme? Si inca ceva; sotul meu are hepatita b.a luat tratament si la ultimele analize nu ia mai iesit ca fiind activa.Se poate transmite cumva la fat? Exista riscul asta? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Interesati-va de inseminarea artificiala cu sotul donator.

| LuMix a răspuns:

Virusul se transmite de la om la om, prin sange sau alte secretii ale organismului. Este frecventa transmiterea pe cale sexuala, prin refolosirea unui ac de seringa, de la mama la copil, folosirea de catre mai multe persoane a produselor de igiena personala (periuta de dinti, aparatul de ras), dar si prin utilizarea echipamentelor nesterile (la dentist, manichiura, pedichiura, tatuaje, piering corporal).

Exista anumite grupuri de persoane cu un grad mai mare de expunere la contaminarea cu virusul B. Printre acestea se numara: persoanele cu parteneri sexuali multipli si care nu folosesc mijloace de protectie (prezervative), copiii nascuti din mame infectate, oamenii care au contact prelungit cu o persoana infectata (membrii familiei), persoane care primesc transfuzii de sange, dar si cei care folosesc droguri injectabile.

| LuMix a răspuns:

Dar daca virusul nu mai este activ atunci nu mai este niciun pericol