| Lou222 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. In urma cu o luna mi-am cumparat un sampon de la nivea, si scria pe el "anti-matreata". Insa de cand ma spal cu el, mi-a aput matreata. Este alba, am aflat de la mama, insa ma mananca capul, de clatit ma clatesc bine insa nu stiu ce sa fac. Este din cauza samponului sau nu? Cum pot scapa de matreata? Va rpg sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Este de la sampon nu i-ti merge s-ar putea sa degresezi prea tare pielea capului,
poti folosi
Neutrogena T/gel Total Sampon Antimatreata (125 Ml)
Dercos Sampon Antimatreata Par Normal si Gras
Selsun blue
sau sampon Nizoral daca se mai gaseste in farmacii

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Eu am scapat de matreata cu tratamentul antimatreata de la VICHY. Este mai scump (in jur de 50 lei tratamentul de 250 ml) dar am fost foarte multumita pentru ca efectele benefice s-au vazut inca de la a doua aplicare. Utilizarea este foarte usoara pentru ca se aplica in loc de samponul obisnuit. Atentie caci este tratament si trebuie folosit de cel mult 2 ori/sapt, nu mai des.

| moustache a răspuns:

Ti-ai schimbat brusc samponul si de asta ti a aparut.incearca sa iti obisnuiesti parul cu un fel de sampon, nu azi nivea, maine garnier etc. P.S iti recomand head and sholdres este ff bun. Funda?