| CristianMD a întrebat:

Buna TPU
Mama ma tot cearta ca ma mananca capul si nu suporta sunetul ala... dar eu nu inteleg ma spal in fiecare zi pe cap cu sampon anti-matreata nu stiu cu mse numeste "L'oreal" cred sau ceva de genu big grin , si tot apare matreata , cand dau o data cu palma zici ca am praf in cap... si e ff enervant deoarece stau doar cu mainele in cap sa ma scarpin , si la scoala ,si acasa . ajutati-ma va rog cv sfaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este bine sa-ti speli parul in fiecare zi, intrucat usuca pielea capului si se va stimula secretia de sebum.In plus, pielea uscata se decojeste, deci nici in cazul matretii nu este cea mai inspirata decizie.Renunta la acest obicei si rezuma-te la a te spala de doua ori pe saptamana.Cat despre sampon,recomand calduros Head&Shoulders Citrus fresh,in cazul in care ai parul gras, sau pe cel cu menta, in caz contrar.E singurul sampon care nu a cauzat aparitia matretii in cazul meu.

| XatomisX a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti dai seama el are parul scurt dar eu am pleata cum sa ma spal la de 2 ori pe sapamana mi se face parul ca dracu laughing) se ingrasa eu ma spal la 2 zile

| anonim_4396 a răspuns (pentru XatomisX):

O data la doua zile e putin cam mult, dar depinde si de fiecare tip de par in parte.Cand am spus de doua ori pe saptamana ma refeream ca cel mai bine ar fi o data la 3 zile, mai precis.Nu ar trebui spalat mai des, decat in cazuri extreme, pentru ca altfel il va afecta, mai devreme, sau mai tarziu.

6 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
In primul rand trebuie sa-ti schimbi samponul, ti-as recomanda Garnier Fructis sau sa mergi la Dermatolog.
Ia pune-o pe mama sa se uite in cap ca nu cumva Doamne Fereste sa ai paduchi.
Succes! happy

Răspuns utilizator avertizat
| CristianMD explică:

Nu am paduchi am fost o data la medic si a zis ca blablabla ca e de al hormoni ca sunt in perioada de crestere blablabla dar nu am paduchi sa mor eu...

| DAVID_6313 a răspuns:

Nu intotdeauna o igiena excesiva ajuta sa ai un par sanatos.