| Sterian_Andrei_1990 a întrebat:

Bună TPU, vreau sa cresc in greutate si inaltime, eu cred ca sunt prea slab pentru varsta mea. Am 14 ani 1.72m si 63kg. Am un coleg in clasa care are 1.89m si 96kg. Spuneti-mi ce sa mananc sau ce antrenamente sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marjanovic_Alexandru_1998 a răspuns:

Salut! Nu e de ingrijorat 1.72, ci cele 63 de kg (ai prea putine). Preferabil inot sau baschet. Dar in principal, orice sport de dezvolta ca barbat. Mai e si faza ca esti destul de tanar. De la 14 ani sigur te mai dezvolti. ARHICUNOSCUT>> mese echilibrate (si carne, si legume, si dulciuri), adica 3 mese pe zi, preferabil la ore fixe. Masa de dimineata e dumnezeiasca! Ca si cantitate (descrescator) vine asa: legume, carne, dulciuri. Mai putin calculator, mai multa alergare, sau ce faci tu. Succes!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Nu poți influența creșterea în înălțime și oricum ești destul de înalt pentru vârsta ta.
Cât despre greutate e normală, doar nu vrei să devii obez nu?