| LoVeSwEeT a întrebat:

Bună,TPU. Vreau să slăbeac urgent și sănătos, fără sală. Am 14 ani; 1, 68 m și 72 Kg. Am încercat diferite diete,dar fără rezultat. Slăbesc foarte greu, nu mai știu ce să fac. Dau fundă pentru cel mai bun răspuns (nu criticați)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Urgent si sanatos nu exista. Ori urgent, dar gen slbesti un kilogram in 2 zile prin infometare si deshidratare sau sanatos maxim 1.5-2 kilograme pe luna. Eu am slabit singur, urmarindu-mi carbohidratii, lipidele si proteinele consumate in fiecare zi. Este destul de greu sa faci asta tot timpul dar este cel mai sigur mod. My fitness pal e aplicatia si site-ul pe care il foloseam sa ma ajute.

E important sa faci si sport. Nu neaparat sala, nu neaparat abdomene. Poti sa faci un program de exercitii cum e FocusT25, poti incerca ceva gen zumba sau poti sari prin casa dansand pe "JustDance"(cauta pe Youtube, daca dansezi zilnic 3-4 melodii e bine).
Mecanismul prin care functioneaza slabitul e urmatorul. Corpul are nevoie zilnic de un anumit numar de calorii ca sa te tina in viata si sa faci activitati gen mersul. Sa zicem ca acel numar de calorii este 1700. Cand mananci peste 1700 de calorii, corpul v-a stoca energia suplimentara sub forma de grasime. Cand mananci sub 1700 de calorii, corpul va lua din grasime sa produca energie. Daca iti fortezi corpul prin infometare sau diete nesanatoase/neechilibrate, corpul v-a lua si din muschi nu doar din grasime, ceea ce te distruge (pe termen lung vorbind).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa ai ambitie sa elimini din alimentatie tote dulciurile, sucurile, painea si orice produs care contine cereale sau faina si sa eviti a mai manca intre mese.

| denyzo a răspuns:

Eu sunt tocmai invers. Incearca sa renunti la paine in timpul mesei, redu din dulciuri, din sucuri si din zahar. Seara incearca sa mananci putin. Mai incearca sa mananci si sanatos si fa putin efort dimineata. happy