| Liiia7 a întrebat:

Vreau sa slabesc 10 kg am 13 ani 1.65 si 56 de kg stiti vreo dieta in afara de Dukan?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ, iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 57, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 1-2 kg mai PUŢIN decât greutatea ideală - deci, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ceaiul canadian dar nu stiu daca e recomandat sub 18 ani in schimb poti alerga zilnic si sa renunti la,, cina,,

| IncredibleJoker67 a răspuns:

Nu slabi ca ai grutatea perfecta.

| Fabulistul a răspuns:

Bea numai apa si alearga 2-3 ore pe zi.