| SweetLolipop a întrebat:

Imi spuneti va roooog o dieta gen dieta Dukan. ceva eficient. vreau sa slabesc vreo 10 kg.nu ma grabesc.plzzzzzzzzzz(nu uit de funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MireeeLa a răspuns:

Iti sugerez dieta cu apa. Timp de cateva saptamani pe fiecare dimineata bei cate un pahar de apa pe stomacul gol si tot asa pana ajungi la 7 pahare cand ai ajuns la cel de al saptelea si scazi cate un pahar rezultatele sunt 3-4 kg. pe saptama sau dieta cu mereaca apelezi la cura de slabire cu mere pentru a-ti detoxifica organismul poti pierde pana la 7 kg pe saptamana, dar numai daca esti suficient de perseverent si te tii de ea. Este foare posibil sa aiba efecte secundare (acnee sau dureri de stomac), insa acest lucru se datoreaza schimbarii stilului alimentar si in mod sigur nu o sa persiste.
In timpul acestei cure de slabire este aproape obligatoriu sa renuntati la bauturile racoritoare si sa va faceti timp pentru a va odihni mai mult.
Ziua 1 din cura de slabire cu mere:
Dimineata, la pranz si la cina incercati sa consumati numai mere.
Ziua 2 din cura de slabire cu mere:
Dimineata: 1 felie de paine integrala, 1 ou, mere
Pranz: gratar sau carne la cuptor plus o salată de legume usoara
Cina: mere
Ziua 3 din cura de slabire cu mere:
Mic dejun:, 2 mere plus un mic sandvis cu sunca
Pranz: salata din legume fierte – fara cartofi, peste fiert asezonat cu lamaie
Cina: lapte degresat cu cereale
Ziua 4 din cura de slabire cu mere:
Dimineata: mere
Pranz: salata verde asezonata cu zeama de lamaie, branza slaba in grasimi.
Cina: mere.
Ziua 5 din cura de slabire cu mere:
Mic dejun: un mic sandvis cu şunca plus un mar
Dejun: salata de verdeturi plus un morcov ras
Cina: mere.
Daca ati reusit sa respectati aceasta cura de slabire, in mod sigur o sa observati efectele benefice insa nu trebuie sa renuntati la stilul de viata sanatos si la cei 2 litri de apa zilnic.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu te grăbești atunci este timpul să înveți să mănânci!
Nu există diete minune, nu te poți ține veșnic de ele.
O alimentație echilibrată cu puține calorii dar care să asigure necesarul zilnic de nutrienți pentru buna sa funcționare și multă mișcare fizică zilnică care să ardă caloriile.
Pa, pa.

| Fuego a răspuns:

Tii o Dieta Si faci Sport in functie de cat vrei sa slabestiwinking sper ca am putut sa te ajut astept si funda:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nevoie de o dieta,ci doar de o alimentatie sanatoasa si echilibrata si un program regulat de exercitii fizice. Elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chipsurile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte,alune,migdale, fistic, sau paine.De asemenea,evita pe cat posibil prajelile(contin foarte multe kcal, datorita uleiului).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu depasesti necesarul)si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.20 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Chiar daca nu te grabesti, mentionez ca poti obtine rezultatele dorite intr-un timp foarte bun:in jur de doua luni.Succes.

| SweetLolipop explică (pentru anonim_4396):

Chestia e ca nu prea mananc chipsuri si dulciuri. Vreau sa nu mai zica lumea ca sunt pufoasa...happy

| MilitaruBianca a răspuns:

Luni:
mic dejun:
- o felie de paine integrala cu branza slaba de vaci;
- 250 mililitrii de suc de portocale;
pranz:
- friptura de vitel la gratar/cuptor, cu cartofi fierti si o salata de sfecla rosie cu ulei de masline;
cina:
- piept de pui la gratar/cuptor si salata de rosii cu castraveti, ceapa si patrunjel si ulei de masline.
Marti:
mic dejun:
- 2 oua fierte tari, 1 rosie, 1 felie de paine prajita;
- o cafea fara zahar cu lapte degresat;
pranz:
- ficatei de pui la cuptor si o salata de morcovi si telina si ulei de masline;
cina:
- peste la cuptor cu legume la gratatar/cuptor (rosii, vinete, dovlecei, ardei).
Miercuri:
mic dejun:
- iaurt natural degresat si o banana;
pranz:
- supa de piept de pui cu legume;
- orez cu legume si o salata de varza alba cu ulei de masline;
cina:
- muschi de vita la gratar;
- salata de rosii cu marar si ulei de masline;
- branza slaba de vaca.
Joi:
mic dejun:
- salata de fructe de sezon;
pranz:
- file de porc la cuptor cu ciuperci la gratar si salata de varza rosie cu ulei de masline;
cina:
- ciorba de legume;
- branza proaspata cu ardei.
Vineri:
mic dejun:
- 1 banana, 2 oua fiete si o felie de paine prajita;
pranz
- muschi de vita la cuptor cu cartofi fierti si salata de varza alba si rosie cu ulei de masline;
cina:
- iaurt natural degresat, cateva alune si nuci.
Sambata:
mic dejun:
- lapte cu cereale, o felie de paine prajita cu branza degresata;
pranz
- pastrav la cuptor, sote de legume si salata rosii cu ceapa cu ulei de masline;
cina:
- piept de pui fiert si compot de fructe de sezon indulcit cu putina miere.
Duminica:
mic dejun:
- 2 felii de paine integrala cu unt;
- ceai din fructe de padure indulcit cu putina miere;
- un grapefruit;
pranz
- pulpa de pui la cuptor cu salata de morcovi si telina cu ulei de masline;
cina:
- ciorba de legume si peste la cuptor;
Sfaturi utile:
- intre mese puteti consuma ca si gustari struguri, mere, kiwi, portocale, prune, etc;
- la salate pe langa uleiul de masline extravirgin puteti folosi si sucul de lamaie;
- hidratati-va corect, cu apa plata, evitati bauturile dulci si carbogazoase, de asemenea si alimentele procesate;
- faceti miscare fizica zilnic cel putin jumatate de ora.