| CoPcHiLaTooMiCa a întrebat:

vreau sa stiu daca e ceva grav, sau se poate trata(oricum vreau sa fac un control), adica in urma cu 2 zile, am observat ca am un nodul la subratul stang, care ma deranja, facand sa ma doara mana, dar si sanul de pe aceeasi parte.Astazi insa, am mai observat iinca 2 mai mici, iar sanul stang este mai tare decat cel drept avand niste pete rosii.Cred ca am noduli si la san.este ceva grav, care necesita operatii, sau se poate trata prin alte mijloace(pastile, alifii etc). Mentionez ca am 14 ani, sunt scunda(1.53), nu sunt prea dezvoltata iar greutatea mea este de 44 kg, iar zilele astea am luat niste pastile(duador), care ar fi putut avea de a face cu nodulii, plus mi-au aparut in decursul menstruatiei.

Daca ati fost in situatia mea, cum ati tratat sau ce a fost nevoie sa faceti, pot sa scap de ei sau doar sa ii micsorez(nu sunt prea mari, dar cred ca vor creste). In sfarsit, intrebarile sunt: Este ceva grav sau normal?, Cum se poate trata?, Ii voi avea mereu sau vor disparea?, Pot sa dispara de la sine?, Fiind ceva intalnit, si la varsta mea e intalnit? Trebuie sa imi fac griji?

:*
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| danutza_2917 a răspuns:

Daca folosesti antiperspirante e posibil sa fi aparut din aceasta cauza, dar tu spui ca au aparut in timpul menstruatie, deci poate fi ceva hormonal. Eu zic sa mergi la doctor ca sa afli care este problema. Daca e din cauza deodorantului o hidrosadenita, trebuie tratata si iti recomand sa folosesti de acum inainte un deodorant natural ca sa eviti pe viitor astfel de probleme http://aloeveraforever.ro/......er-shield.

| poliku a răspuns:

Din cate am auzit eu si stiu ca si eu am avut si 90% am dreptate.Ai grija ce deodorante folosesti.Nu folosi cele ce contin mult spirt.''Dove'' nu e recomandat din cate stiu.Asa ca recomand un produs ce nu acopera pori, lejer si ce lasa piele uscata si delicata, NU uda!
Si da trec singuri.Trec si mai repede daca incetezi sa mai folosesti deodorant o perioada chiar daca nu e tocmai placut.
Oricum poti sa te duci la doctor si vei primi o crema/alifie ce iti va grabi vindecarea lor.Si toate astea daca sunt noduli cum ai spus tu.Sanatate iti doresc, ciao.