| ClaudiuAlin4 a întrebat:

vreau si eu un raspuns cat mai urgent de la cineva care se pricepe. Sambata seara varul meu a facut un aerosol pentru astm ( acum o luna de zile a fost dus la urgente pentru fufocare si i-a recomandat acest aerosol) dar a facut aerosolul dupa ce a mancat ( dar nu i-a explicat ca nu are voie imediat dupa masa) si i-a venit sa vomite, nu a putut de acea masca si voma s-a dus in plamani. A stat o zi si o noapte in coma. Tin sa sprecific ca e la un spital din Roma( Italia ). Ieri a iesit din coma, dar l-au indus iei in coma pentru a elimina voma din plamani. Se elimina printr-un aparat, dar elimina si el separat.Dar de aseara a facut febra si infectie la plamani. ii face cele mai puternice antibiotice ca este febra mare.Acum vin intrebarile:1. Isi va reveni?
2. Daca isi va reveni pote sa ramana cu sechele?
3. o sa fie nevoie de operatie? daca da in ce consta aceasta operatie. daca mai stiti detalii sa imi spuneti.Dau funda la cel mai rapid raspuns Urgent...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

1. Da, dar cu conditia ca infectia sa fie inlaturata de antibiotice.
2. Leziunile pulmonare depind de intensitatea infectiei. Insa, cu putin noroc, leziunile permanente (poate niste noduli calcificati) nu ii vor schimba in vreun fel calitatea vietii.
3. Putin probabil sa fie operat. Poate cel mult o bronhoscopie, desi aproape sigur deja a fost supus la asa ceva.