| anastassia a întrebat:

Buna TPU vreau si eu un raspuns rapid si cu cap, luna trecuta ciclul menstrual mi-a venit pe 6 iar acum suntem in 15 si nu a venit, credeti ca s`a intamplat ceva?(sunt virgina) si inca ceva va rog nu ma trimiteti la ginecolog ca nu asta era intentiahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti foarte mica (sub 16 ani) sau in primii doi ani de la prima menstra, sunt normale astfel de dereglari si nu impun consult medical. Daca ai peste 16 ani, va trebui sa mergi macar la o ecografie pelvina si un consult endocrinologic (nu poti face consult ginecologic daca esti virgina).

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dacă și până acum ai avut menstruația neregulată, nu ai de ce să îți faci griji.
Cauzele întârzierii menstrei pot fi multiple : stress, oboseală, efort fizic excesiv, chisturi, etc.
Pentru reglarea acesteia recomand ceaiul de crețișoară.
Sănătate!

| anastassia explică:

Am 16 ani si am fost in urma cu o luna la ginecolog, dar pana atunci imi venea la o distanta de maxim 5 zile...