| moarteclinica a întrebat:

Buna TPU

vreau un sfat in privinta la nervi, am doar 16 ani si sunt foarte nervoasa adica de-cate ori ma cert cu mama mea nu pot sa ma calmez pana nu spun eu ultimu cuvant asa si cu fratele meu.are 23 merge pe 24 si stiti cum e proverbul trebui sa iti respecti fratele mai mare chiar daca ai dreptate sau nu acum de curand, m-am certat cu fratele meu foarte rau de l-am facut sa ma plesneasca rolling on the floor)))) pare nebuneste dar pentru mine e o boala acesti mervi nu imi place sa las de la mine pentru ca eu vreau sa am mereu, dreptate
adica nu o fac din rautate o fac pentru ca nu ma simt bine daca o las de la mine toata familia mea ma face incapatanata. poate si de asta am nervi astia... dar cu incapatanarea asta o supar pe mama rau de tot si as vrea sa ma schimb dar nu stiu cum, eu cred ca imi trebui un phisolog pentru ca la 16 ani am foarte multi nervi.si nu stiu cum sa ii controlez, adica in timp ce am nervi ma musc de buza raspund plang de oftica dau cu pumni in perete laughing) si etc... dar daca incerc sa ma abtin si incerc sa plang in liniste in camera mea pe mama o deranjeaza si asta si imi face mai multi nervi cand o vad ca nu ma lasa nici sa plang., ma simt de parca nu as-avea voie sa fac nimic----dar multa lume imi spune sa ma duc la un doctor sa vad de la ce am devenit asa nervoasa pentru ca mai incolo o sa imi dauneze acesti nervi.

voi ce credeti imi trebui doctor, pentru a-imi rezolva treaba cu nervi sau credeti ca e din cauza incapatanari faptul in care nu vreau sa tac in fata numanui. Fundita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Magoo88 a răspuns:

Urat din partea fratelui tau mai mare ce a facut.Fiind mai mare trebuia sa cedeze primul si sa iti explice cum stau lucrurile nu sa dea in tine. Ti-as recomanda niste vizite la psiholog, sigur te va rezolva.

15 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Incearca o vacant abig grin

| 0vidius a răspuns:

Asa e la adolescenta eu iti recomand sa iti gasesti un iubit vor scadea si nervii si te vei schimba si tu.

| 0vidius a răspuns:

Eu nu m-am referit la sex desi simptomele tale ma duc cu gandul la crize de isterie respectiv la dezechilibre hormonale.Eu am sugerat sa iti faci un prieten deoarece de multe ori o relatie cu cu cineva ajuta la modelarea personalitatii vei fi invatata sa iti recunosti greselile si sa mai lasi si de la tine.Ca te certi tot timpul cu famlia nu cred ca ai nevoie de ajutorul unui specialist(psiholog, psihiatru) majoritatea oamenilor trec prin faza asta a vietii.

| PetreConstanta a răspuns:

Iti trebuie putina bataie - sa stii ca si bataia este rupta din rai - pe urma sa vezi tu ca nu mai ai nervi

| SuntUnCartof a răspuns:

Nu este o problema medicalawinkingci autocontrol, tebuie sa te controlezi.
De fiecare data cand te enervezi incearca sa respiri adanc sis a spui stai calma nu e un lucru de care sa ma enervez, se rezolva.
Sper ca te-am ajutat.
O seara bunahappy

| tripleM a răspuns:

PetreConstanta a scris raspunsul corect...asta iti trebuie pentru nu a mai avea nervi!

| kRedhead a răspuns:

Ştiu cum este, am 15 ani şi trec şi eu des prin asta. Dar eu una mă calmez ascultând muzică, plângând, citind o carte sau dând pumni cuiva (nu trebuie să baţi tu pe nimeni! ziceam de mine doar.). Poţi încerca să mergi la un psiholog, nu cred că va reuşi ceva, dar te va aduce la o stare cât de cât normală pentru vârsta ta happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa vreo 3-4 "pedale" aplicate bine, o sa vezi lucrurile altfel. Esti doar un copil scapat de sub control. Ti se pare ca totul iti este permis, indiferent de prostia din capul tau.
Fac ceva pe funda ta!

| Anonim654321 a răspuns:

Si eu am patit asa dar marog nu mai bag inseama pe nimeni askult dar is relaxat chiar daca cineva plange si isi varsa lacrimile pe mine laughing

| Aceeasieu a răspuns:

Ooh, si eu sunt la fel laughing) parca m`ai descris pe mine aici jur straight face. nu stiu ce ar trebui sa facem :-)))

oh go on

| Rozipan a răspuns:

Mama. Exact asta mi se intampla si mie(doar ca am 12 ani si am doi frati 23 si 24 si... nu dsau cu pumnii in pereti).
Doar ca eu mai am o problema: parintii mei, mai sad si de mine si ma simt stanjenita, parca sunt dezpracata in fata a milioane de oameni.
Va rog sa o ajutati, imi trebuie si mie sfaturi.

| Rozipan a răspuns:

Sa sti petreconstanta mai rau e sa suferi decat sa meriti o bataie.
Sa sti ca stiu ei parintii ce fac.

| rodutx a răspuns:

Va spun eu ce aveti.Hormoni.pubertatea v-a dat de cap.sex la greu si va reveniti.

| moarteclinica explică:

Doamne 9 din 10 va ganditi nu mai la sex.crying(( am dat un rasp despre trivia sanatate, dar unii lau transformat in sex si hormoni adica foarte perversi., cati-va de pe aici precum rodutx rolling on the floor))) chiar e un rasp foarte.nebun in privinta la o ast-fel de intrebare
hee hee))

| moarteclinica explică:

Avidius ai dreptate, dar treaba trebui sa o rezolv eu cu mana mea si cu gandul meu nu trebui sa.bag pe cineva in viata mea ca-sa ma pot calma daca vreau sa fac ceva in viatzza mea, vreau sa o rezolv cu mana mea nu cu mana altora.,hee hee) sper ca intelegi."