| denisamaria2002 a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Simt ca cedez psihic/nervos pe zi ce trece! Pur si simplu înnebunesc, nu mai suport.Am prea mult stres pe cap,toata lumea pune presiune pe mine, mai ales mama, care stie ca nu am o perioada foarte buna, iar ea tot nu ma intelege.Merg la pisholog de o luna aprox si am fost diagnosticata cu depresie si anxietate si am si un inceput de bipolarism, am doar 14 ani si simt cum totul se sfarama in viata mea.
Revenind la mine,cum inainte nu aveam nicio stare,eram deprimata tot timpul(nu ca acum s-a schimbat foarte mult),acum sunt foarte nervoasa, foarte, foarte nervoasa, sunt foarte irascibila si recalcitranta, am crize de nervi si de plans din ce in ce mai dese.Chiar mai devreme am avut una,o criza de nervi care s-a transformat intruna de plans,din cauza surorii mele,iar care maica mea nu-i zice nimic si toata cearta pe mine cade chiar daca nu fac nimic! Innebunesc...jur
Intrebarea mea este, ce as putea sa fac sa scap de stres sau sa nu mai fiu atat de nervoasa? Totusi, am doar 14 ani si nu vreau sa traiesc asa copilaria,multi imi spun mai ales tata,ca in viata o sa am si mai multe probleme,o sa am copii,familie,neajunsuri si ca ce voi face atunci? BAI OAMENI BUNI,NU AM NEVOIE DE REPROSURI CA ASTEA,spalati-va pe cap cu ele,nu poti ajuta cu om zicandu-i asta, il demoralizezi si mai mult, credeti ca eu vreau sa fiu asa?
Vreau ajutor. Seriozitate va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Veniţi la Mine, toţi cei trudiţi şi împovăraţi, şi Eu vă voi da odihnă.
Luaţi jugul Meu asupra voastră şi învăţaţi de la Mine, căci Eu sunt blând şi smerit cu inima; şi veţi găsi odihnă pentru sufletele voastre." (Matei.11:28,29)
Invitația acesta nu este doar pentru cei bătrâni și neputincioși. Ea este pentru toți oamenii, pentru toate categoriile de vârstă -chiar și pentru adolescenți și chiar copii, după cum este scris:
"Isus a chemat la Sine pe copilaşi şi a zis: „Lăsaţi copilaşii să vină la Mine, şi nu-i opriţi; căci Împărăţia lui Dumnezeu este a unora ca ei." (Luca 18:16)
Mulți oameni aleg să-și poarte poverile de unii singuri. Vrei să fii printre aceștia? Este bun și psihologul când este vorba de urgență. Dar acesta trebuie să te conducă la Dumnezeu; pentru că numai El poate vindeca sufletul și ne poate face să ne bucurăm iarăși de viață.
Practic, îți recomand să vizitezi biserica adventistă. Vezi dacă te vei simți mai bine după o oră. Chiar astăzi este program de la orele 17:00 sau 18:00. Informații ar trebui să găsești pe google.
La 14ani te poți bucura de libertatea de alegere față de 12 ani sau mai puțin. Nu sunt puțini aceia care caută pe Dumnezeu; și motive sunt multe. Dacă mamei tale nu-i va plăcea gândul acesta, spune-i adevărul: că mergi pentru a te simți mai bine. Este adevărat și gândul acesta: că nu puțini sunt acei oameni care mai bine ar muri ei și copii lor decât să intre într-o biserică de pocăiți. Și așa și fac. În schimb umple casa de icoane și lumânări. Dar acest gând nu este nicidecum de la Dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonimg):

Și eu recomand biserica adventistă. Ei te învață cum să mănânci mai corest, mai sănătos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| cal3star a răspuns:

Hei Claudia!

Nu fii depresiva nu ti-as da acum sfaturi daca nu as fi trecut si eu prin ce treci tu. Da e groaznic si de cele mai multe ori cei din jurul tau nu inteleg prin ce treci si sunt ignoranti. Incearca sa iei din cand in cand niste magneziu, dar in rest uita te la lucruri amuzante, asesteti un hobby si nu te mai gandi la probleme. Toate au o solutie. pe viitor iti vor face super rau la sanatate.

| teajutcumpot a răspuns:

Hei, Claudia!

Imi pare rau sa aud prin ce treci, nu-mi pot inchipui cat de groaznic te simti.

Permite-mi sa te felicit pentru faptul ca ai cerut ajutor, trebuie sa fii curajos sa recunosti ca ai o problema.

Foarte bine ca mergi la un terapeut. Cred ca cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa mergi in continuare la terapeut, sa vorbesti cu acea persoana despre emotiile prin care treci si sa le procesezi.

Intre timp incearca sa te concentrezi pe lucrurile pozitive din viata ta!

Crede-ma, totul va fi bine! Trebuie doar sa ai rabdare, sa incerci sa fii mai pozitiva.

Incearca sa faci si miscare, este dovedit stiintific ca sportul/efortul fizic ajuta la imbunatatirea starii mentale!

In rest, hang in there! You got this! happy

Cu drag.