| MestecGuma a întrebat:

Buna TPU
Zilele astea o sa ma duc la dentist sa-mi scoata o masea (de fapt maseaua e mancata rau adica a ramas doar ciotul de la masea nu este maseaua intreaga) si o sa-mi faca cu anestezie nu am facut anestezie in viata mea si mor de frica. Imi e frica mai mult cand va veni momentul sa-mi scoata ciotul cu clestele ala dar si de acul ala imi e frica. Doare ceva? Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Helly1226 a răspuns:

Doare putin cand iti face anestezia si o sa iti amorteasca partea de jos a buzei sau cea de sus, depinde unde ai maseaua inflamata. In mod normal nu trebuie sa te doara cand o scoate, daca te doare ii spui dentistului sa iti mai dea anestezie. Nu trebuie sa iti fie frica, eu am fost de multe ori la dentist si nu am avut probleme.

| Aalliinnaa1000 a răspuns:

Exact aceiasi problema am avut-o si eu, anul trecut aveam o masea foarte cariata si cu infectie iar cand am mers la denstist am crezut ca mor de durere, nici injectia nu a functionat, iar anul acesta am avut aceiasi problema ca si tine si ma temeam sa merg la dentist pentru ca stiam ce am patit si nu credeam ca o sa mai merg vreodata pana intr-o zi cand realizam ca nu pot sa dorm noaptea din cauza ei iar mama m-a dus la acelasi doctor si mi-a dat injectia si nu am simtit absolut nimic, eram foarte fericita. Nu te teme, ai sa rezisti si la mine era doar ciotul si nu credeam ca avea de unde sa prinda sa o scoata happy Muuult succes! :**.