| andreirobert15 a întrebat:

am o mica problema, miercuri trebuie ca ma duc la dentist sa imi oputreze canalele la o masea, faza e ca mi-e frica de anestezie!

cine a facut pana acum? doare sau nu?

si inca ceva, cum eu am carie la maseaua aia si o sa imi curete toate meselele, cand ajunge la aia o sa ma doara?

adica atinge nervu sau ceva?

mi-e frica!

funda celui mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Nu e nici o durere, doar un disconfort putin, la mine cel putin nu m-a deranjat deloc nici injectia cu anestezic, nici cand a lucrat, cel mai mult m-a deranjat ca a tinut anestezicul 4 ore dupa aia, deci efectiv simti ca nu ai jumate de gura, e foarte deranjant acest lucru, eram in stare sa ii spun sa nu ma mai anestezieze ca suport durerea decat sa suport 4 ore anestezicul,sa vezi cand manaci dupa aia, efectiv nu simti deloc gustul mancarii, zici ca manaci paie, oricum de durut sa nu ai teama, nu exista durere deloc

| shainitainii a răspuns:

E un ac foarte subtire deci nu o sa simti nimic in afara de o presiune in gingie, mai mica sau mai mare ( depinde de mana dentistului ). Dupa anestezie nu o sa te mai doara, o sa ai cam toata gura amortita. Dupa ce trece anestezia e cel mai probabil sa te doara dar poti intreba dentistul ce pastile de durere ar fi bine sa iei. Take care :*

| AdyColt a răspuns:

Nu doare

| zitiala a răspuns:

Pai mie mi-a scos nervul dar nu o sa simti durere, o sa simti doar cum ti se lucreaza mecanic cu acele ustensile. Dupa ce trece acel efect o sa simti o durere de masea dar nu foarte intensa...probabil o sa iti dea cu o crema mai intai si apoi o sa-ti faca o injectie in masea.mie mi s-a facut asta la 2 masele cand aveam 10 ani. Bafta :p