| Mariushgv a întrebat:

Buna tutoror, as vrea o dieta mai simpla care sa nu necesite bani multi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bvzmsam a răspuns:

Mancare echilbrata in cantitati mai mici de cel mult 5 ori pe zi, pentru un timp indefinit. Daca tu ai acum 100 kg si ai ca obiectiv 75 kg, atunci cand vei ajunge la 73 kg incepi sa mananci normal (acest tip de masa il vei adora pana vei slabi 25 kg). Daca ai ca obiectiv 75 kg, mentinete sub 78 kg.
Pe deasupra fa miscare. Dimineata dupa trezire, mergi pe jos cat poti de mult, de la 2 km la 8 km pe zi, uneori poti alerga (daca iti permite temperatura aerului). Unii aleg sa faca sala, dar eu sunt oarecum indoielnic cu sala.

| Mariushgv explică (pentru bvzmsam):

Bun dar eu am 46 kg vreau sa ajung la 30 kg ceva ce sa manac dimineata ce sa mananc seara si ceva de genul asta eu fac sport vreau doar sa incerc sa mancanc mai sanatos

| bvzmsam a răspuns (pentru Mariushgv):

Care este sexul tau, ce varsta ai si care e inaltimea ta?
Daca vrei sa ai 30 kg si ai 30 de ani, barbat si 1.70 m este cam exagerat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mariushgv):

46 de kg. cantaresti mai putin decat o gantera, dar esti la "trupele speciale"...

Esti pe post de gantera acolo? Sa faca aia repetari pe biceps cu tine, ca incalzire, inainte de o interventie?

| Mariushgv explică (pentru Cosmin86):

Ba stai ba cuminte ca asta am vrut sa stiu cum poate sa slabeasca baiatul meu pentru ca are probleme cu inima si i-a zis sa slabeasca si nu am gasit nutritionist

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Slăbire/ingrășare/sportivă/hipoclaorică/vegană sau ce?

| anonimg a răspuns:

Sari peste masa de seara. Pentru ca atunci hrana nu se mai digera ci se depune.

| bvzmsam a răspuns (pentru anonimg):

Daca cinezi cum e normal, la ora 18:30 si te culci la 21:30, se digera foarte bine ceea ce mananci tu usor (nu 3 feluri de mancare).
Dar daca mananci la 23 si te culci la 2 noaptea nu se mai digera ataa de bine si cum ai spus se depune.

| anonimg a răspuns (pentru bvzmsam):

Nu este vorba de digerat; pentru că hrana se va digera chiar dacă va fi consumată la orice oră din noapte.
Hrana este transformată de organism în energie (energie calorică, sau calorii); iar dacă nu se depune efort fizic pentru consumarea caloriilor, atunci organismul păstrează aceste calorii și le depozitează sub forma de grăsime. Pentru că organismul așa a fost proiectat: să depoziteze tot pentru vremea și zilele când nu i se va mai da nimic spre depozitare: fie hrana, fie vitamine.
Și seara nu se mai depune efort fizic. Pentru că de obicei după cină ne punem la tv/PC și singurul efort este cel al degetelor pe tastatura sau telecomanda.
Cei care vor să slăbească le recomand ca mesele dintr-o zi sa fie în număr de 2, unde masa de dimineață să fie ce-a mai bogată. Iar a doua să fie la orele 16:00. Și nimic între mese. Să nu lipsească fructele dimineață și legumele/salatele seara. În rest, apă cât cuprinde.
Eu mai greu până la obișnuință. Dar fără efort nimic bun nu se realizează.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Dieta nu cred ca poate sa o recomande cineva. Tu iti cunosti propriul corp cel mai bine. Pune pe un caiet tot ceea ce mananci de obicei, apoi sterge ceea ce stii ca nu iti face bine, sau incearca sa le combini in asa fel incat sa iasa ceea ce iti doresti. Nu conteaza ce fel de dieta. Tu iti cunosti corpul cel mai bine, tu poti decide. Sa ai o zi buna.

| alex15ccc a răspuns:

Mananci mai putin, e cea mai buna dieta.