| madiiyy a întrebat:

Am o problema care ma deranjeaza foarte tare, deci faza e ca sunt fata am 14 ani si 1 luna si am par peste toooot.Am par unde in mod normal ar trebui sa aiba numai un barbat.Am inceput de mustata si mi-a aparut par pe burta si pe spate si foarte putin pe piept.Chiar nu stiu cum sa-i spun mamei,adica cred ca ar incepe sa rada,daca i-as spune ca am par pe burta si deja a inceput sa fie cat mai des,cred ca mi-ar spune sa-mi vad de copilaria mea.Ce pot sa fac mi se pare atat de urat,inestetic,e pur si simplu scarbos si oribil.Ce as putea face,unde as putea sa merg cu mama pentru niste analize? Faza e ca am par si in zona intima,ma rog asta nu e problema dar faza este ca firul este foarte gros si daca ma epilez cu bigu raman firele in piele si cand incep sa creasca fac niste bube foarte foarte urate,si trec in cateva luni semnele de la ele,daca ma fac cu crema se intampla exact la fel si daca ma fac cu aparatul de epilat este mult prea dureros, si sunt iritata o saptamana intreaga acolo, si imi da si sangele si nu imi trece bine iritatia si deja parul apare.Treaba este ca daca i-ar il las sa creasca asa este insuportabil si neigienic si nu stiu ce sa mai fac, sunt pur si simplu disperata.Ce sfaturi imi puteti da ...rog seriozitate crying!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| marcous a răspuns:

Mai intai mergi la un consult endocrinologic si fa o ecografie, ca sa vezi daca ai ovar polichistic (de regula afectiunea asta da pilozitate excesiva). Este o afectiune perfect tratabila (tratamentul consta in administrarea de pilule anticonceptionale sub atenta supraveghere a medicului endocrinolog si/sau ginecolog).