| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Am o problema foarte jenanta, de fiecare data când dorm acasă la cineva, de exemplu când dormim mai mulți prieteni in aceeași încăpere, peste noapte am gaze pe care nu le pot controla, asta se întâmpla doar când dorm, când sunt treaza nu am nici o problema, le pot controla perfect. Iar când sunt acasă la mine și dorm singura nu am gaze noaptea. Parca dinadins mi se întâmpla sa ma fac de ras doar când sunt in public. Menționez ca am un început de gastrita pe care l-am tratat cu Nexium dar nu sunt sigura dacă s-a vindecat. Va rog frumos sa nu răspundeți la mișto și sa ma ajutați și pe mine sa scap de aceasta problema jenanta, idei ceva. Dau funda celui mai bun răspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapot, ai gaze tot timpul, doar ca realizezi cand esti in public ca nu le poti elimina, pe cand acasa, nici nu te gandesti cand le scoti.
Adevarul este ca, ai vreo colita de fermentatie care se trateaza cu probiotice!
Un sfat: pana nu rezolvi definitiv problema cu gazele, este bine sa dormi doar la tine acasa, macar nu te faci de rusine peste tot, pentru ca-i al naibii de jenant sa ramai in memoria oamenilor ca o mare basinoasa.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, daca mergi sa dormi la altii, nu mai manca inainte alimente care fac multe gaze (fasole, varza, cartofi etc.).
Inainte sa mergi in astfel de locuri (si nu numai) mananci 1-2 cani de lapte batut si acolo iei si 1-2 pastile de carbune care atenueaza gazele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varstă ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar tu cand mergi in vizită gazda nu i ti dă cameră separată? Tu fiind fată de ce trebuie sa accepti sa dormi cu ceilalti in cameră, ca e clar ca daca ai gaze la stomac trebuie sa le elimini ca altfel te imbolnavesti, si totusi nu ai spus cum faci sa treci peste această problemă, cand esti in vizită si ramîi sa dormi acolo.

| nitromonkey88 a răspuns:

Incearca cu carbuni, sau ceva de genul, asa aveam si eu doar ca la scoala, dar nu erau chiar gaze.