| Onusha88 a întrebat:

Buna tuturor am revenit la voi pe forum. Prietena mea si-a facut analizele Anti HIV 1+2 combi si VDRL- ambele negative. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru sfaturi! as avea eu o curiozitate, poate e offtopic si imi cer scuze. Interesanta e tehnologia asta noua, ca azi cand am fost cu ea dupa rezultat, foarte uimita am fost de ce auzceam pe acolo, in sensul ca acum te cauta in baza de date pe baza codului de bare? Si codul ala de bare ce anume contine? Adica analizorul ala, de unde stie el, ca e vorba de X-uleasca si ca trebuie facuta analiza y din codul ala? Si dupa aia transmite rezultatul pe buletinul x-ulestii din calculator, de pe analizor cu rezultatul final? de unde poate el sa faca atatea de la codul ala? Cum se fac totusi analizele astea cu tehnologiile astea asa moderne? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Pentru ca exista o baza de date care include un coduri numerice personale.Codul numeric este identitatea unei persoanei. Orice informatie¨(istoric medical care include analize, date personale, internari sau orice alta investigatie venita de la institutiile ministerului sanatatii) inregistrata cu acest cod numeric ajunge in baza de date.

| kathy83 a răspuns:

Combinatiile de linii albe si negre corespund numerelor. Dupa citirea codului de bare, calculatorul il trensforma si cauta in baza de date informatia ceruta.