Întrebare recomandată | Feyenooord666666 a întrebat:

In ce consta analiza VDRL si cand trebuie facuta?happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

La recomandarea medicului, de rutina, la cerere...
Consta in recoltarea de sange venos a jeun(pe nemancate)
Presupun ca nu te intereseaza procesul prin care se fac determinarile serologice in laborator...

| Feyenooord666666 explică (pentru Holy2010):

Si trebuie facut VDRl-ul sau si TPHA-ul?

| DamianCS a răspuns:

VDRL este analiza care îți spune dacă ai sau nu sifilis. Se poate face oricând dorești, dar dacă vrei să te căsătorești e obligatorie pentru eliberarea certificatelor prenupțiale.

| alexrby2002 a răspuns:

VDRL este analiza care îți spune dacă ai sau nu sifilis. Se poate face oricând dorești!