| Racoritor a întrebat:

Am si eu nevoie de câteva opinii inainte de a merge la doctor. De ceva timp incoace, cand stau in picioare simt ca ma destabilizez si incep sa ma clatin in fata si in spate si, de asemenea, si in laterale, iar atunci cand stau intins in pat pe spate, parul începe sa tremure ca si cum inima mi-ar bate mult mai tare. Mai sunt momente cand imi pulseaza o vena sau nu stiu ce este, dar pare ca vine din spatele cefei si bate atât de tare încât mi se misca capul si nu numai, dar tot corpul! Cand sunt in cada cu apa, am obiceiul de a scoate ambele mâini in afara si incep sa tremure, dar mai ales degetele de la maini in special degetul mare, arătătorul si inelarul de la mana stanga! Incerc sa ma concentrez pe un anumit obiect de prins casa si incep sa ma misc fara sa vreau, ma simt aiurea, nu stiu cum sa explic, incep sa ma atat si astept sa vad daca se arata acest tremurat. In ultimul timp am avut spasme in tot corpul ( spate, fata, buze, sprâncene, pleoape, brațe, picioare si brațe) si nu stiu care este cauza. Eu de sase, sapte luni de zile nu ies din casa, deoarece ma simt foarte nefericit si depresiv a, acum câteva saptamani, stăteam in salon împreună cu familia si vizionam o peliculă cand dintr-o data capul a inceput sa mi se miste involuntar in partea stanga de doua ori, iar dupa o saptamana eram in bucătărie si incercam sa ma concentrez si sa vad daca mai imi vin acele tremuraturi din cap si incercam sa imi concentrez atenția pe un singur punct si dintr-o data, mi-a plecat capul (dar foarte putin) intr-o parte. Este ca si cum (atunci cand ma concentrez si astept sa vad daca mai am acele tremuraturi) ma agit, simt o agitatie in tot corpul si voi începe sa tremur si imi este mai tot timpul frig, cand ceilalti stau in tricou, eu stau îmbrăcat foarte gros. (Chiar si cand stau in pat am spasme, iar cand stau relaxat in canapea, incep sa ma misc din gat sau cap, dar toate aceste tremuraturi vin si pleaca). Ce sa fie oare? Am citit foarte multe lucruri despre scleroza in placi si alzheimer, oare sa sufăr despre una din aceste boli? Va rog sa imi dati o opinie in legătură cu ceea ce am spus! Am douăzeci si patru de ani si sunt bărbat! Va multumesc tuturor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Racoritor explică:

Chiar si in acest moment, stând pe canapea, imi bate inima in asa fel încât ma misca de la brâu in sus, este aiurea rau! Practic, cand imi bate inima, mi se misca corpul si simt o oarecare tensiune ( sau nu stiu cum sa o numesc) dar la nivelul capului ca si cum as putea sa tremur in orice moment, dar cand uit de chestia asta parca nu am nimic, sau, poate ca nu am tremuraturi atunci cand nu vreau sa am ca altfel nu stiu cum sa explic asta