| alyjr a întrebat:

Buna tuturor am si eu o problema ce ceva vreme imi iese niste burbonele pe piele ca niste piscaturi de tantari sau ca o alergie fac niste bunite care ma mananca si in 5 ore dispar si dupa anumit timp iar apar si nu stiu de la ce apar sau cu ce sa le tratez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand apar bubitele trebuie sa notezi undeva ce ai mancat in ziua precedenta si in ziua cand ti-au aparut bubitele, in felul asta vei descoerii ca anumite mancaruri dau alergii.
In principa, carnatii, afumaturile, tocaturile dau aceste alergii, deoarece carnea nu este 100% proaspata si se pot consuma timp mai indelungat, dar daca ai un ficat sensibil, imediat apar reactii crae la nivelul pielii se transforma in bubite.
Cand au aparut bubitele se trece pe un regim alimentar sanatos: supa de zarzavat, piure, pilaf, cartofi fierti sau gatiti, totul fara carne, macar cateva zile. Ceaiul de sunatoare si limonada ajuta de asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la ficat. Mai lasa ficatul sa isi faca treaba cum trebuie. Nu il mai intoxica cu toate mancarurile de x feluri. Bea mult ceai.