| CeVreauEu a întrebat:

Va rog vreau un respuns complet si detalii pentru ca nu inteleg ceva. Rog seriozitate. De mica imi curgea sange ZILNIC din nas cand faceam prea mult efort sau cand ma agitam. Acum cand am crescut, nu-mi mai curge asa ca inainte, imi curge rar dar cand imi curge imi curge doar asa dintr-o data fara sa ma astept din aceeasi nara[nara stanga] din dreapta nu-mi curge. Nu inteleg de ce? Este ceva grav sau e doar asa normal? Mi se pare foarte ciudat. Cand imi curge nu-mi curge foarte mult. Ms anticipat, FUNDOI love struck!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| truelover a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, in urma oboselii sau a stresului puternic imi sangereaza nasul, explicatia pe care am primit-o este ca venisoarele din nasul meu sunt foarte sensibile si se sparg usor, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Poti sa rezolvi problema la spital daca doresti, exista un mic proces de "sudare" a venelor.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e grav. Eu am "prins" 40 de ani cu problema asta. Este vorba de o sensibilitate accentuata a venelor care trec foarte aproape de orificiile nasului (zona in sine e sensibila la orice om - oricine daca e lovit mai puternic la nas, ii singereaza). Mie, cind am fost intr-o problema grava si mi-a crescut tensiunea arteriala mult, a fost bine, nasul s-a comportat ca o supapa, a curs singele pe ambele nari, si mi-a fost apoi mult mai bine. Altfel, de regula la lovituri imi curge singe din nas, sau daca iau aspirina mai mult timp (care subtiaza singele) devin foarte sensibil. Dar in rest nu e nici o problema cu asta.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu este ceva anormal mie mi se intampla de la soare cand ieseam putin in soare trebuia sa intru repede in casa ca nu puteam sta deloc afara, pentru mine vara era un chin pentru ca mi se dilatau vasele de sange.am facut multe analize si mi-au spus ca daca aceasta sangerare nu o am decat cand ies la soare, fac efort sau ma rog eu stiu in cursul zilei, adica atunci cand sunt treaza nu este un motiv de ingrijorare este lipsa de vitamina ca.dar daca eu aveam sangerare in somn putea fi ceva mai complicat. funda?

| miha90z a răspuns:

Du-te si fa-ti un control, neaparat! trebuia sa te fi dus de mica, daca ai vazut ca sangerarea continua. nu stiu de ce ai asteptat atata timp si nu te-ai dus la medic mai devreme.

| CeVreauEu explică:

@Alex : Da ai dreptate, auzisem si eu asta dar nu eram sigurabig grin doar ca mi-e cam frica sa merg la doctor si na tongue Ms tuturor love struck

| CristiCryssu a răspuns:

Nu e deloc normal,mergi la un ORL-ist pentru o cauterizare,si eu am avut probleme cand eram mai "tinerel" si personal mi s-a rezolvat problema prin cauterizare, sau fa un consult general, poti avea tensiune arteriala sau multe altele. Sper ca te-am ajutat cat de catbig grin Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu din ce cauza.Imi curgeau riuri de singe si mie in copilarie si ma chinuiam sa mi-l opresc dar degeaba. Dupa ce am trecut de 14 ani n-am mai avut probleme puteam sa dau cu muia de bordura ca nu-mi mai dadea o lacrima de singe.Cred ca e o problema a organismului pina la o anumita virsta.

| ceaschi a răspuns:

Eu stiu de la un prieten care avea o problema asemanatoare, in nas capilarele sunt foarte sensibile,iar daca ai sa zicem presiunea arteriala mai mare e normal ca sa se sparga si sa curga sange(in cazu in care te agitzi etc.),dar oricum e f bine sa consulti un medic,asta ca sa fi mult mai sigura, oricum nu poate fi ceva grav, asa ca nu te speria.

| gbrL a răspuns:

Si mie imi curge... da cand eram mic nu-mi curgea asa cum zici tu, doar cand ma loveam. acum am 17 ani si imi curge cateodata din senin... eu zic ca de la sinozita ca am racit si o asistenta mi-a zis ca de la stres ca sunt mereu suparat.si tot asa
intr-un timp am luat tratament dar tot imi mai curge si acu