| MariaMaia879 a întrebat:

Buna, tuturor! As vrea sa gasesc un medic ginecolog online cu care pot discuta mai multe, pentru ca nu sunt in tara, dar am primit rezultatul de la un test hpv, de la ginecologul meu, doar ca acum nu-l mai pot contacta. O sa ma duc si aici in UK la un medic sa-mi spuna ce este de facut, dar momentan nu am reusit sa gasesc unul nici aici in ziua mea libera si doar ce am primit rezultatul de cateva zile. Poate ma puteti ajuta cu un sfat, poate ati trecut si voi prin asta. Am facut testul anul trecut de detectie hpv si a iesit pozitiv cu 2 tulpini, ginecologul meu a zis ca nu sunt grave, am repetat testul dupa un an, iar pozitiv, dar de data asta cu 3 tulpini pozitive, dar chiar diferite de cele de anul trecut, 2 din ele fiind de risc foarte inalt hpv16 si hpv45. Imi este frica si as vrea sa fac o biopsie. Vreau doar un sfat, atat, pana o sa merg la medic. Am citit pe net foarte multe, dar mai rau mi-am facut. Am inteles ca hpv ul ramane pentru toata viata in corp, mai rau este sa nu se agraveze. Multumesc pentru ca m ati ascultat (citit) si Multumes anticipat pentru orice sfat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pe acest site nu avem medic ginecolog, sau alt tip de medici.
Aici sunt 90% adolescenti si doar 10 % adulti, cu ceva experinta personala.

Sunt femeie matura cu zeci de ani de experinta si eu ti-as recomanda de urgenta o biopsie si eventual o interventie chirurgicala, ca sa se elimine acele modificari celulare care in timp, pot duce la cancer.
Sexul fara protectie duce la contaninarea cu HPV, iar faptul ca aveai numai 2 tulpini cu risc mare sia cum deja a 3, inseamna ca cineva nu a fost cuminet si a continuat sa faca sex cu alte persoane bolnave, acumuland mai multe boli.
Dupa cum vad, chiar tu spui ca anul trecut in august ti-ai inselat iubitul, deci ai mai luat si de la asta inca un HPV...
Ti-as sugera totusi sa faci teste complete pentru detectarea tuturor bolilor cu transmitere sexuala, ca SIDA apare la analize dupa 5-6 luni de la contaminare.

| Sophieka a răspuns:

Cauta un medic ginecolog si trimite-i email sau scrie-i pe whatsapp / Facebook.
Spune-i ca doresti sa platesti pentru a-ti citii testele si a-ti da sfaturi despre problema.
Saatate!