| MaryMaria333 a întrebat:

As avea nevoie de un raspuns pe cat se poate de concret de la o persoană mai pricepută in domeniul sanatatii sau de la cineva care a trecut prin asa ceva. Asta toamna am avut o răceală foarte urâtă, tuseam si stranutam in ultimul hal de am zis ca ma astup. Prin urmare m-am dus la urgente sa imi faca testul covid. A iesit negativ. Apoi mi-au facut raza la plămâni. După ore la rândul de așteptat am primit diagnosticul cum aș avea "fibroză pulmonara difuză; Feston pleuro diafragmatic drept; cord normal". Foarte multe nu mi-a explicat doctorul, a zis doar ca e o boala care nu e normală pentru varsta mea (19 ani). E veche.  Cica fibroza pulmonara au în general minerii si taicămiu, om la 60 de ani după 40 de fumat.  Si eu fumez, dar nu întrec măsura. M-am interesat si de pe net, aflasem cum o parte din plămâni nu mai funcționează iar in timp se va extinde oricum. Dacă s-ar fi extins peste tot as muri.
Bun, acum in Ianuarie s-a repetat aceeași răceală groaznică, de data aceasta mult mai nașpa.  Ma dureau toate, din cap până în picioare. M-am dus iar la urgență, testul a iesit pozitiv.   Mentionez ca am mai avut încă odată covid in 2020. Mi-au mai facut si analize de sânge, am globule roșii f puține, glicemia f mare, 126. Pe hartia cu rezultatul de la radiografie pulmonara scria parcă "desen interstitial accentuat perihilar si hiliobazal bilateral".    Doctorii nici nu au stat de vorbă, doar mi-au trântit diagnosticul in față, au zis cum toate analizele sunt impecabile si pa.
Nu știu ce să mai cred! Păi ori am acea fibroza pulmonara care se extinde si cica e gravă ori sunt sănătoasă tun?!
  Ce credeți că se intampla cu mine? Chiar ii grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Si eu fumez, dar nu întrec măsura. Plămânii tăi spun că o întreci.
iar in timp se va extinde oricum. În mod sigur, dacă continui să fumezi, chiar și moderat.
glicemia f mare, 126. Nu este foarte mare, dar necesită control și măsuri medicale.
Este destul de grav dacă continui să fumezi.
Și să cauți medicul sau medicii care să stea de vorbă cu tine și să te ajute.

| VoidEternal a răspuns:

Mergi la un alt medic, chiar daca e in alt judet sau nu, sa-ti confirme sau infirme acea fibroza. Ca aia mie se pare cea mai importanta. Ia-le pe rand. Medicina nu e stiinta exacta. Nu exista medic care sa nu fi dat diagnostic gresit la viata lui.

| Sophieka a răspuns:

Poate ar trebui sa cauti un medic in Cluj sau in alta tara.

Vezi ca poate toate aceste stari sa fie si de natura spirituala... Probleme in familie / societate / traume / karme / furii / suparari etc.

Si modul tau de a gandii atrage situatiile acestea cu doctorii... Nu e vina ta, doar ca daca devii constienta de aceste lucruri, iti poti schimba viata in bine.

| MaryMaria333 explică (pentru Sophieka):

Daa pe naiba. Ce sa merg eu la capătul lumii doar pentru niste analize.
Acuma cu privire la alte cauze așa este, în teorie poate fi de la stres, +am avut foarte multe raceli netratate, dar nu îmi pot explica cum ma pot îmbolnăvi de altele de la stresul meu de zi cu zi?

| andreidmbm a răspuns:

Vad ca in loc sa primesti un raspuns adecvat, sar toti nestiutorii cu gura pe tine...

Sa incepem cu inceputul:
Fibroza pulmonara o ai, ea se extinde incet, iar daca vrei sa scapi de ea se poate doar chirurgical, prin extirparea bucatii de plaman afectat. Problema este ca, desi extirpata bucata respectiva, ar putea recidiva la un moment dat din nou. Pe langa asta, dupa operatie ar trebui sa ti un regim foarte strict.

Referitor la fumat, nu fumatul este cauza principala a acestei probleme, fumatul poate doar sa iti incetineasca oxigenarea organismului.

Glicemia poate iesi marita chiar daca nu ai consumat sucuri sau dulciuri, e de-ajuns sa bei cafea inainte de analiza glicemica, iar glicemia va avea o valoare asemanatoare cu a ta. Asa ca daca nu esti consumatoare inraita de dulciuri si sucuri, nu trebuie sa te ingrijorezi.

Ai scapat recent de covid, deci e normal ca celulele rosii sa fie mai putine. Locul lor este luat de celulele albe, care inca stabilizeaza imunologia organismului.

Per total, bucura-te de viata linistita, nu e nevoie sa te lasi de fumat daca nu iti doresti asta, insa iti sugerez sa eviti pe cat posibil schimbarile bruste de temperatura si aerul conditionat. Din pacate aerul conditionat nu te ajuta deloc, in cazul tau e cu mult mai grav decat tigara.

Iti urez multa sanatate si sper ca am reusit sa te lamuresc cat de cat.

| Sophieka a răspuns (pentru andreidmbm):

Aici nu este un site de experti sau de medici...Deci fiecare are dreptul sa scrie in masura in care stie.

E bine ca tu esti mai informat decat noi in acest aspect dar in alte aspecte noi astialalti vom fi mult mai informati si in masura sa raspundem decat vei fi tu.

| AdaIoana5 a răspuns:

Daca zici ca ai putine globule rosii vezi sa n ai anemie. Si daca ai 126 ai hipertensiune. Eu nu cred ca poti avea fibroza pulomonara. Nu ma descurc prea mult la medicina. Ai facut radiografie pulmonara?

| MaryMaria333 explică (pentru AdaIoana5):

Din moment ce era scris negru pe alb ca am fibroza pulmonara nu pot sa ii fac prosti pe doctori! Și da, de mică am avut probleme de anemie, î n timp mi-am mai revenit. Dar in momentul de față chiar nu stiu. 126 mi-a iesit glicemia gen nivelul de zahăr din sânge

| Alepatry56849 a răspuns:

Asa fata mai da-i si cu tigara! Esti tare neglijenta, clar nu iti pasa deloc si daca iti pasa nu ajungeai aici. Esti in floarea varstei ar trebui să fi vioaie si sanatoasa. Nu e normal sa ai atatea probleme la vârsta asta. Boala aceea la plamani e rar intalnita si in acelasi timp grava care duce la multe decese. Nu vreau sa te sperii dar dacă vei continua in ritmul asta în cativa ani o sa fii in pamant. Pacat de tine sa mori de tanara din cauza iresponsabilitatii tale.