| capdestrut a întrebat:

Buna tuturor, as vrea sa stiu daca : o persoana are tiroida si fumeaza, la control se poate vedea asta sau ceva de genu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU se poate vedea la o ecografie tiroidiană.

DAR, dacă are afecţiuni ale glandei tiroide, NU are voie să fumeze!

| Vlelupu a răspuns:

Glanda tiroida este prezenta in orice organism uman, cu exceptia situatiilor in care a fost indepartata chirurgical (tiroidectomie). Deci, orice persoana poseda aceasta glanda. Banuiesc ca va referiti la o patologie tiroidiana.
Fumatul nu este recomandat nici persoanelor sanatoase, cu atat mai putin unora suferinde.
Deci sa nu fumeze!
Persoanele care dezvolta patologie tiroidiana pot suferi o serie de necazuri daca mai si fumeaza: nicotina si substantele toxice prezente in tutun favorizeaza marirea dimensiunilor acestei glande, formand asa-numita "gusa".
Ce sa mai spunem despre faptul ca unele mame fumeaza precum turcii in perioada sarcinii, dubland riscul aparitiei unor afectiuni tiroidiene in privinta fatului. Acesta este victima asa-numitului "fumat pasiv".
Retineti: Fumatul e principala cauza a cancerului pulmonar. Aceasta forma de cancer e una dintre cele mai parsive, caci nu se manifesta "zgomotos". Atunci cand apar semne clinice, e deja prea tarziu, cancerul ajungand in faze avansate.