Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor!
Ce imi recomandati pentru hipermenoree?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control GINECOLOGIC!

Ar fi interesant de aflat cum ai ajuns la concluzia că ai hipermenoree/menoragie, deoarece, "pun pariu" că NU ai fost la ginecolog.

N-ai dat detalii despre simptomele/aspectele care te fac să te gândeşti că ar fi vorba de menoragie, ca să-mi pot da seama dacă ai dreptate sau nu...

Sunt necesare investigaţii suplimentare, ecografie, etc. deoarece sunt MULTE cauze posibile.

"Cauzele care pot determina instalarea hipermenoreei sunt:
1. tulburările hormonale;
2. fibromul uterin;
3. lipsa ovulaţiei;
4. dispozitivele intrauterine;
5. complicaţii ale sarcinii;
6. administrarea de medicamente antiinflamatorii şi anticoagulante;
7. afecţiuni ale tiroidei;
8. endometrioza;
9. afecţiuni renale sau hepatice;" - SURSA :
http://www.egirl.ro/......denta-4608

Vezi mai multe detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.romedic.ro/menoragia-hipermenoree

În funcţie de cauza care generează menoragia ( dacă, într-adevăr, este vorba de aşa ceva ) vei primi şi tratamentul adecvat.

Dacă este vorba de o sângerare foarte ABUNDENTĂ timp de cel puţin 10 zile ( şi, eventual, ai simptome de leşin sau slăbiciune ), atunci TREBUIE să mergi la Urgenţă/Camera de Gardă pentru un control şi, probabil că ţi se va prescrie Maleat de ergometrină - vezi Prospectul la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/maleat-de-ergometrina-0-2mg-1ml-x5fi

Toate cele bune şi multă sănătate.

1 răspuns:
| Azµre a răspuns:

Medicul! Hipermenoreea poate fi cauzată și datorită vreunei boli. Așa că pune mâna și mergi la medic.