| Norbert97 a întrebat:

De 5 ani sufar de acnee acum am 19 ani si nici in ruptul capului nu reusesc sa scap de el am incercat absolut tot ce se putea de la creme pana la Roaccutane momentan de 2 zile folosesc creme de la Thursday Plantation nu vad nici o inbunatatire parca imi cresc mai multe. nu mananc de la fast-food de 1 an nu beau sucuri si nici dulcuri nu mananc. Peste 1 saptamana vreau sa ma duc la dermatolog ca la el sunt de vreo 9 luni si nu reuseste sa ma scape de acnee si vreau sa ii spun sa incercam URGENT tratamentul cu LASERUL ar fi ultima sansa. voi ce credeti merita? stiu ma costa in jur de 10 milioane dar nu conteaza banii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| n1445 a răspuns:

Asculta-ma... zic sa nu dai banii pe o operatie de care nu ai nevoie. Baietii scapa permanent de acnee intre dupa ce implinesc 20-22 de ani. Mai bine iti cureti fata cu spirt. Iei un servetel pe care pui aproximativ o lingurita de spirt si te stergi pe fata cu el. Dupa 2-3 minute te speli pe fata. Poti sa o faci doar cu apa sau poti sa iti iei gel pentru curatarea fetei (cele mai bune sunt alea de la Anew). Si poti sa iti cureti fata in acest mod de doua sau de trei ori pe zi. Sau poti sa o faci doar seara inainte de culcare, dar daca zici ca ai asa mare problema cu acneea incat esti dispus sa faci o operatie mai bine iti cureti fata dimineata si seara.

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, nu fii asa stresat, trec pana la 22 de ani, remediul se numeste rabdare ca sa treaca timpul, e juvenila acneea, nu te mai da cu creme le incarci, nu le stoarce si lasa-le asa.
Trec cu timpul, o seara placuta!

| yky69 a răspuns:

Mai asteapta citiva ani si va trece de la sine, asta am patit si eu. Dar... daca nu ai ce face cu banii...