| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU alimentatia are efecte negative asupra acneei fiindca eu tin regim nu mai mananc deloc ciocolata, bomboane, branza si nu mai beau deloc lapte si mananc rar in cantitati mici fast-food, sucuri si alcool foarte rar si nu consum cafea si nu fumez in schimb mananc foarte des ciorbe, supe, oua, salate de legume si fructe si beau ceaiuri si sucuri naturale. Credeti ca alimentatia are un rol in sanatatea pielii?

P.S Fac tratament pentru acnee recomandat de dermatolog si a functionat de minune nu mai am treaba cu acneea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Are o legatura, dar nu exagera.

S-ar putea sa fii la varsta la care acneea se manifesta mai puternic si asta nu e din cauza alimentatiei, e din cauze hormonale.

Abia dupa ce depasesti varsta asta poti cauta cauze alimentare pentru acnee, daca ea mai exista si daca te mai deranjeaza.

| AutumnDay a răspuns:

Eu am tenul cu tendinta acneica si nu, nu am observat ca tenul meu sa reactioneze in rau cand am mancat prostii si nici spre bine cand aveam o alimentatie cat mai sanatoasa.
Oricum, e bine pentru tine, pentru organism in general sa incerci sa iti controlezi alimentatia si sa te alimentezi rational si cat mai sanatos posibil.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! iti dau un sfat reciproc, pe care si eu l-am evaluat si m-a ajutat sa controlez problema adolescentei.Cosurile nu dispar, cu o lingura apasa pana intra sub piele, foloseste crema de galbenele daca a scapat de sub control, petele sangerii.Dar in general mixtura mentolata face totul.Cu degatul acopera petele, punctele rosii, ba chiar acopera-le sub piele.In scurt timp, crema alba le face mov, fata ta devine culoarea pielii. Poti sa iesi pe strada, lumea nu observa nimic.Asa imi caut eu puterea sa merg mai departe, prin adolescenta.RASPUNS CASTIGATOR? big grin

| Bondarel99 a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Nu mai da sfaturi daca nu te pricepi? Cum sa isi dea cu crema de galbenele pe fata? E foarte grasa, o sa inrautateasca situatia.Nu stii ce tip de ten are, daca isi traumatizeaza asa piele cu lingura si cu ce idiotenii mai spui tu vor ramane semne, semne care nu dispar, iti spun din experienta.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru Bondarel99):

Bine tu, bine.