| RoseMari23 a întrebat:

Buna tuturor :* de ceva timp, mai exact jumatate de luna am aflat ca am miopie, am fost la un control si oftalmologul mi-a spus ca am dioptriile -0, 25 si ca va trebui sa port ochelari in permanenta straight face. A fost un soc pentru mine, nu vroiam sa accept ca va trebui sa port ochelari, am vrut sa fiu sigura ca am cu adevarat o problema si de aceea am fost la un alt cabinet, un nou control si de data aceasta aveam dioptriile -0, 50, mai mari. suspect. In fine am zis asta e. o sa port ochelari, mi i-am cumparat, oftalmologul mi-a spus sa ii port doar cand scriu, citesc stau la calculator si televizor, asta m-a mai linistit putin. In ziua in care am fost sa imi iau ochelarii am sesizat ca vad mai in ceata cu ei, i-am luat asa am crezut ca poate e din cauza ca nu am mai purtat nicioadata si va fi asa pana mi se va acomoda ochiul, dar nu, din ziua in care mi i-am cumparat vad in ceata, vad mai marit, scrisul... orice lucru dar mai neclar. Voi ce credeti? care ar putea fi problema? rog seriozitate si va multumesc mult pentru raspunsuri :*dau funditaaa >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adesp12 a răspuns:

Iti sugerez sa ti faci un alt control. Si sa stii ca e posibil sa fie vina ta ca ti-au pus dipotriile gresit. Stii, in momentul in care te pune sa citesti de pe perete, tot iti da lentile. si tu trebuie sa fii atenta si foarte sincera si sa spui prin care vezi mai bine. Am patit si eu o data asa, pentru ca ma grabeam si am zis: Astea-s. Si ameteam de la ochelarii aia. Dar am rezolvat problemahee hee AA. am aceiasi problema ca si tine, numai ca dioptrille sunt un pic mai mari. Candva erau mici, dar nu am purtat ochelarii si s-au marit. Sa stii ca miopia se poate corecta mai ales cand ai dioptrii mici sau cel putin o faci sa stagneze. Te sfatuiesc sa iei in serios faza cu purtatul ochelarilor. Exista milioane de rame care pot fi sexy, la moda, punk.cum vrei tu.Ti-o alegi sa se potriveasca stilului tau si nimanui nu i se va parea ciudat ca porti ochelarihee hee iti zic din proprie experienta. Succes!

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Fa-ti un control computerizat la sensiblu, valoarea este destul de mica si s-ar putea sa nu fie nevoie de corectie!

| adesp12 a răspuns:

Poate ar trebui sa mergi la un cabinet mai cunoscut, cu medici mai buni... oricum, cert este ca trebuie sa ti faci un alt control. Daca ochelarii tai nu sunt potriviti problemei. lucrurile se pot inrautati. Si stai linistita, nu ti va spune nimic grav! mai toata lumea sufera de miopie.la tine e inca mica.se poate corecta. din ce oras esti?

| chelstone a răspuns:

1. Cea mai fericita situatie este sa-ti fi pus o dioptrie gresita.
2. Posibil sa suferi de alta afectiune a ochilor, mai complicata. un inceput de cataracta sau glaucom, insa este bine sa faci un control la un cabinet profesionist.

| RoseMari23 explică:

Adelutza crezi ca urmatorul control ar trebui sa fie facut la un alt cabinet? ce parere ai ca mi-au iesit dioptriile diferite la diferenta de doar cateva zile intre controale,sa stii ca la cabinetul de unde mi-am cumparat ochelarii mai exact al doilea control nu am adus vorba de primul control.Mi s-a parut ciudat ca un oftalmolog mi-a spus sa ii port in permanenta celalalt nu, ce ar trebui sa fac? nu mai stiu de cine sa ascult straight face pareri diferite peste tot, sincera sa fiu imi este si frica sa ma duc la un alt cabinet cine stie ce mai aflu si acolo rolling eyes, multumesc mult de raspunsuri tuturor :*

| RoseMari23 explică:

Sunt din Constanta,sper sa poata corecta, nu m`ar deranja sa port ochelarii o perioada de timp, decat toata viata mai bine asa...