| Anonimă1553626 a întrebat:

Buna ziua, port ochelari de un an, am la ambii ochi -2.5, as vrea sa stiu, va trebui sa-i port toata viata sau doar cativa ani? Oftalmologul nu mi-a spus nimic sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

O sa porti ochelari toata viata. Daca vrei sa nu porti ochelari,mergi la doctor si faci operatie,dar asta dupa un control sa vada aia ca retina ta poate fi prelucrata,deci daca te califici pentru operatie,deci nu e ceva sigur,dar poti sa incerci.

Deci sunt probleme ce pot fi rezolvate si altele ce nu pot fi rezolvate prin operatii.
Dar operatiile astea costa mii de dolari, in plus nu stiu in RO cit de priceputi is doctorii aia, ori daca se fac astfel de interventii, desi ar trebuie sa se faca, nu vad de ce nu.
Daca retina ta este in regula pentru a fi modelata, o sa vezi 20/20 cum zic ei laughing dar cum zic costa, poate 3 mii poate mai mult nu stiu, tu trebuie sa intrebi la o clinica acolo in RO.

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

In Turcia e cel mai bine sa faci operatia, foarte multa lume se duce acolo pentru operatii ci nu numai la ochii, orice operatie

| relian a răspuns (pentru 1234568807):

Sicer nu m-as duce in Turcia laughing cine stie ce poti pati pe acolo.Mai degraba in Cipru.

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Ce poti sa patesti? Cand iti faci programare la clinica de acolo, vine si te i-a de la aeroport, te duce acolo, te tine in timpul operatiei si dupa pentru a ramane sub supravechere un timp, dupa care daca totul e in regula, pleci acasa

| relian a răspuns (pentru 1234568807):

Glumeam si eu. Odata am fost in Cipru si am fost la Nicosia, eram eu cu o tipa si mai venise un amic deal ei.Am trecut dincolo la turci laughing treceai dintr-o lume in alta,ziceai calatoresti din prezent in trecut laughing
in sf dincolo era un bazar, dar noi am zis hai mai departe, si ne-am dus cu un taxi sa vedem orasu, partea turceasca.
Eram in alt timp laughing iar tipa asta ce eram cu ea, zice la un mom dat aluia, amiculu ce mersese cu noi.Vezi ca turcii is poponari, daca ne vede ala esti laughing saracu ala facuse o fata.
Sa revenim, chestia este in cazul in care ai probleme, no sa poti face nimic acolo, deci vei ramaine cu banu dat si cu problema nerezolvata, sau si mai grab cu probleme mai multe.
La asta am facut referire.Plus nu stiu cita experienta au turcii ca medici, nu zic ca nor fi, dar asa fara sa stii oameni care au fost, ce au facut etc eu nu mas duce.Plus nu stii limba,e destul de complicat.

Unde m-as duce? In America, aia da, acolo de abia asteapta avocatii sa faca clinicile ceva gresit sa mai faca si ei ceva milioane laughing
Uite un exemplu recent acu anul asta sau in iarna trecuta.Un roman din America a vrut sa isi faca operatie de aia de micsorare de stomac, astia de aici iau zis ca dureaza, exista o anume procedura, tii un regim nu stiu cate 6 luni,apoi teste,apoi interventia.
Romanu ca romanu,nu ca el acu vrea,nu sta el luni de zile,ani sa faca asa ceva.
Bineinteles doctorii de aici indiferent ce spui tu nu se baga,asa ca romanu a mers in RO,lasa ca va arat eu,habar nu aveti,si a venit in RO si ala lau omorit,este deja ingropat.
Deci a mai dat si bani si cine a facut ceva? Nimeni,nu-i vinovat doar el,doctorii bineinteles au scapat,nu le-au facut nimeni nimic.
Din cate am inteles iar fi atins,taiat pancreasu,ceva genul asta. Fara experienta f multa,fara o legislatie riguroasa, sa stii ca legea taxeaza pe cel vinovat, nu ma bag, oamenii n u ar trebuie sa se bage la asa ceva, mai ales daca mai exista alternative.
Deci decat sa merg undeva unde nu am siguranta, mai bine stau si folosesc ochelari.

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Evident ca trebuie sa te interesezi inainte de un medic, iar legat de limba, nici nu trebuie sa o sti, acolo au traducatoare cu care te intelegi cu medicul, Turcia nu e o tara foarte bogata, dar asta nu o face nesigura sau ca din cauza asta, nici medicii nu sunt buni acolo, total gresit, crezi ca Turcia e o tara nesigura? Nici daca te duci in America sau Anglia nu ai siguranta 100%, stiu oameni care au fost in Anglia si au povestit ca Romania e o tara chiar mai sigura decat Anglia

| relian a răspuns (pentru 1234568807):

Depinde la ce sau referfit acei oameni care tiau povestit.In America daca un doctor este vinovat de ceva,nu este facut scapat de cei care investigheaza,dimpotriva i se ridica dreptul dea profesa,plus este judecat,plus clioncia unde lucra perde milioane,despre asta vorbesc.

In Turcia sa fim seriosi,coruptia e cit himalaia laughing tu ca strain nu esti bagat in sama,indiferent ce bani ai sau ce avocat ai lua,aia is dictatori.
Intr-o tara cum este Turcia,unde legea se schimba dupa cum bate vintu,nu vad ce siguranta mai mare ca in Anglia poti avea.
Ro ar fi mai sigura poate legat de faptul ca nu iti da nimeni in cap si sa nu fie prins,ori ca nu are omu nici cutit,ca este si ala prea ascump sasi ia laughing pe cand in Anglia aia pot avewa si arme de foc.Da din pct asta de vedere cam asa este,dar daca romanu care tea batur,violat,desi a fost prins,de are relatii scapa sigur,tu ramai cu daunele,deci despre ce siguranta vorbim? Ca nu tea omorit? Aia da.

Deci in RO esti mai in siguranta cas oameni mai putini,populatie putina,saracie mare,deci de esti sarac sa iti faca cineva ceva pentru ce anume? laughing Bani nu ai sa zici te pindeste unu,vede ca ai bani, iti da in cap sati aia banu.
Saracia aduce cu sine siguranta in ce priveste relatiile dintre oameni.Dar stai linistit, de ajunge si saraci la certuri sa te tii, se si omoara unia pentru nimic.
Turica este dictatura, aia este, deci incredere f mica spre deloc.

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Da, dar daca punem in balanta coruptia din Turcia si coruptia din Romania, nu stiu care e mai mare laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru relian):

Oricum, tara fara coruptie nu exista nicaieri in lumea asta, nici macar coreea de sud care e una din cele mai ''educate'' tari din lume, chiar si acolo coruptia e in felu ei

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Până la bătrânețe când o să treci la cei de aproape

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poti pune lentile de contact

| MorcovMajestic a răspuns:

Poti sa te operezi dupa 20 de ani
Altfe da, porti ochelari
Nu se vindeca miopia

| rumi36 a răspuns:

Toata viata, eu am -3.75