| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Ieri am avut un accident de mașină,am stat pe bancheta din spate dar impactul a fost destul de puternic si m-am lovit la cap,unde acum nu am nimic însă am avut o puternică lovire si in zona nasului care acum are un pic de cocoasa si acum ma doare rau. Ce masuri ar trebui sa iau in aceasta privinta, ajutati-ma va rog, nu am nicio idee. Si simt durere in tot corpul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te la medic. Poate o radiografie nu ar strica.

| Dishka a răspuns (pentru sierra1):

Ideea e ca nu stiu cat ar dura toate investigațiile astea pentru ca in mai putin de o săptămână am si bacul si chiar nu stiu cum sa ma organizez sad, dar multumesc mult oricum

| sierra1 a răspuns (pentru Dishka):

Trimitere de la medicul de familie, programare la radiologie, te duc la o oră-două. Sănătatea e mai presus de orice!

| Dishka a răspuns (pentru sierra1):

Și ai idee cat costa radiografia?

| sierra1 a răspuns (pentru Dishka):

Depinde de la caz la caz.
Dacă ceea ce scrii: "am avut o puternică lovire si in zona nasului care acum are un pic de cocoasa si acum ma doare rau"
- e adevărat, nu mai sta, du-te!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai nevoie de programări speciale și bilete de trimitere de la medicul de familie! Toate acestea îți iau din timp...
Singură sau cu unul din părinți, du-te DIRECT la UPU (Unitatea de Primiri Urgențe) din orașul tău și acolo ți se fac analizele/ radiografia pe loc. Nu ignora să le spui și despre lovitura la cap, poate avea urmări neașteptate, deși momentan zici că nu mai simți durere.O lovitură poate ascunde multe.
După ce afli un rezultat, cu absolut tot ce primești de la ei, te poți prezenta și la medicul de familie să îi ceri un sfat.
La UPU când ajungi (să nu uiți acasă actul de identitate), spune-le că accidentul a avut loc cu câteva ore în urmă (nu de mai mult timp!) și simți durere mare/disconfort de aceea te-ai prezentat de urgență. Altfel, pot să te respingă, fără milă. Te trimit cu ușurință și nepăsare la medicul de familie, iar ei pot pretinde că au cazuri mai urgente, decât al tău, de rezolvat. Succes la bac și să te faci bine!
PS. Radiografie e gratuită dacă o faci la UPU sau la un spital de stat (doar cu bilet de trimitere).
La o clinică privată te costă cam 70 de lei + consultația 100-150 de lei.

| Raducons a răspuns:

Pobabil o fractura la nas, trebuie o vizita medicala de urgenta, ca sa il aseze la loc, altfel o sa ramana asa.

| Dishka a răspuns (pentru Raducons):

Cocoasa se mai poate remedia?

| Raducons a răspuns (pentru Dishka):

Se poate remedia daca mergi la timp la medic, se poate sa fie doar umflat si nu trebuie miscat, se simte daca este moale sau vanat.
Durerea cred ca este mare, dar e bine ca o fost asa putea sa fie si mai rau

| Dishka a răspuns (pentru Raducons):

Asta asa, dar stii cumva cam cât ar costa o radiografie?

| Raducons a răspuns (pentru Dishka):

Daca ai asigurare nu costa, dar fara cam 20 lei

| Dishka a răspuns (pentru Raducons):

Multumesc tare mult

| ShaniTempo a răspuns:

E posibil de la lovitura sa ai chiar si conotie cerabrala, uneori e destul un pic sa te lovesti

| Dishka a răspuns (pentru ShaniTempo):

O a fac o radiografie, multumesc