| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. in primul rand, as vrea sa imi raspunda doar cine stie. happy
cum ar trebui sa fie menstruatia peste sarcina? normala sau curge in cantitati mai mici ori alta culoare?
ofer funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sangerariule din timpul sarcinii sunt gresit numite menstruatii, sunt de fapt niste sangerari dishormonale. De obicei, ele vin usor neregulat, cu 2-4 zile inainte sau dupa termenul calculat, sunt mai reduse cantitativ si mai deschise la culoare. dar asta nu este obligatoriu. Totusi, o sangerare care a aparut exact in ziua calculata si este normala din toate punctele de vedere (culoare, flux, durata, simptome de insotire), este improbabil sa fie sangerare pe sarcina.

| AnnnaMarrria a răspuns (pentru Brigaela):

Pai,in luna iulie am luat pilula de a doua zi, a fost luata la 2 luni dupa prima din aceeasi cauza nefericita..ruperea prezervativului. si mi-e teama sa nu-si fi facut efectul.menstruatia mea oricum nu mai era una regulata dupa prima paatila asa ca nu stiu ce sa zic in legatura cu data. fluxul puternic in prima zi, a doua mediu.a treia putin si inca doua in care a curs foarte putin. in mod mormal asa era si inainte..deci cred ca nu motive de ingrijorare?

| Brigaela a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Dupa pilula de a doua zi nu poti sa mai iti dai seama ce semnifica sangerarile. Echilibrul organismului este complet dat peste cap, sangerarea poate insemna ca organismul tau sufera in urma pastilei, poate fi o menstruatie, poate fi orice. Trebuie sa te vada ginecologul care ti-a prescris pilula de a doua zi si care te supravegheaza acum. Motive de ingrijorare ai intotdeauna dupa ce ai luat pilula de a doua zi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Menstruatia peste sarcina nu este normala. Sangerarile (altceva de cat menstruatia) nu sunt nici ele normale. Mergi la medic urgent!

| vocea a răspuns:

Buna anna cred ca asta te va ajuta mai mult succes http://www.sfatulmamicilor.ro/......e-598.html
succes

| XxBlueRosexX a răspuns:

Menstruatie peste sarcina vine la putine femei, dar poate venii si normala, si foarte putina si inchisa la culoare (maro) si dureaza putin (2 3 zile). Unei prietene i-a venit menstruatia pana la 3 luni normala.

| EizaG a răspuns:

Eu stiu ca pe perioada sarcinii nu ai deloc menstruatie.

| elia26 a răspuns:

Este inchisa la culoare SI este in cantitate mica