| Angel1244 a întrebat:

Am o nelamurire. Este posibil sa fiu insarcinata chiar daca mi-a venit menstruatia 3 luni la rand, de la actul sexual neprotejat, in cantitate mare (adica normala)? Am un deranj ciudat in zona abdomenului, nu durere mare, mai mult un deranj si de asta stau cu frica.
Stiu ca ciclul poate veni si peste sarcina, dar in cantitati foarte mici, nu-i asa? Deci nu are cum sa fiu insarcinata daca mi-a venit ciclul normal, 3 luni la rand? Daca cineva mai are sa imi dea cateva informatii despre ciclul peste sarcina, ar fi bine primite. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

EXACT stii foarte bine cum se poate manifesta o sangerare sau asa numita menstruatie "peste sarcina". In consecinta orice teama sau ingrijorare in privinta existentei unei sarcini ipotetice este complet nejustificata. Argumentul principal in privinta IMPOSIBILITATII de a exista o sarcina, il reprezinta insasi faptul ca au existat deja 3 menstruatii care s-au desfasurat in conditii normale si similare cu cele anterioare. Se considera ca in proportie de 99, 99% pornirea menstruatiei reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului si din acest motiv s-a eliminat din uter ENDOMETRUL imbatranit si degenerat devenit inutil sub forma de menstra. Multa sanatate!

| Angel1244 explică (pentru corbulalbrosu):

O sa imi mai fac 2 teste de sarcina sa fiu eu sigura si sa pot sa stau linistita, pentru ca de 3 luni nu sunt deloc bine in legatura cu asta. Va multumesc foarte mult pentru raspuns, va doresc multa sanatate si toate cele bune! :*

1 răspuns: