| PandaBear0011 a întrebat:

Bună tuturor!
În urma cu aproximativ 10 săptămâni am avut două episoade de constipație, din neglijența mea. Amândouă episoadele au fost în aceeași săptămână. Prima a trecut Ok. La a doua au fost probleme și apoi a început să usture foarte tare când ieșeam cu scaunul afară. Imediat am fost la medic. Am fost la Laurus Medical în București și doamna doctor de acolo mi-a spus ca e fisură anala. Mi-a prescris doua medicamente: cicatridină (10 supozitoare, câte unul in fiecare seara) și Doxiproct (unguent rectal, dimineața și seara). Am respectat tratamentul cu strictețe dar fără rezultate.
Prin săptămâna 8 de la declanșase am mai fost la un control la Laurus Medical și mi-au spus ca fisura e vindecata 80%. Mi-au prescris o cremă pe care am luat-o de la farmacie, Ketonal in caz de durere și ulei de parafina pentru a unge scaunul. Acum, in săptămâna 9 tot am dureri îngrozitoare atunci când ies cu scaunul. Se simte ca și cum as scoate cactuși. Menționez că scaunele dupa episoadele de constipație ies moi, și fără să forțez eu. Reușesc să le țin sub control. Problema e cu fisura asta care nu se trece odată și e destul de supărătoare, ca am niste dureri câteodată ca nu pot face nimic. Mă puteți ajuta cu un sfat, poate un medic bun, cineva care a mai trecut pe aici, remedii, cum pot scapă de fisura anală.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Smmo a răspuns:

Incearca sa te speli dupa ce faci treaba mare macar cu apa sau sa te stergi cu hartie umeda (ideal ar fi mereu, dar nu inainte sa iesi din casa, ca sa nu racesti). Daca vrei sa dai cu sapun, poti folosi si sapunul asta lichid, eu il prefer din alte motive:
https://www.notino.ro/......a/p-96043/
Apoi, sa faci din cand in cand baie de sezut cu ceai de musetel sau alte plante caldut. uite aici destule:
https://ceamdoctore.ro/tag/bai-de-sezut/
Pe langa asta, fa cumva sa nu iti fie niciodata frig in zona intima, mai ales ca am zis si de bai si acum e vara, probabil mai stai cu geamul deschis, sau in aer conditionat. Sa ai niste pantalonasi cat de cat pe tine ziua, noaptea.
Poate ca te-ar ajuta cand ai dureri si sa nu stai direct pe scaun, sa stai pe o perna pentru cei cu hemoroizi, sunt diferite modele:
https://www.bebebliss.ro/......umbac.html
Daca nu te ajuta ceaiurile si un regim alimentar cu apa destula si mai multe uleiuri, as zice sa mai faci o vizita la medic. Poate trebuie sa se uite si in interior.