| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor. Scriu aici poate cineva îmi poate da un răspuns.
Sunt un băiat de 24 ani ( spun băiat că nu mă consider un bărbat, nu știu de ce) și nu sunt fericit. Nici nu știu cum să încep, am multe gânduri cu, care aș vrea să încep.
Deci nu pot fi fericit, nu găsesc ceva care să mă facă fericit, chiar dacă am tot ce îmi doresc. Am început de mic să muncesc, să îmi câștig banii mei. Am plecat în Anglia la aproape 19 ani, deci am 5 ani de când sunt aici și muncesc zi de zi. Provin dintr-o familie modestă care nu a avut să îmi ofere lucruri. Bine, mi-au oferit educație, m-au purtat în școală până în liceu. În primul an de Anglia am reusit sa îl aduc pe tata la muncă aici. Au reușit să facă ce nu au făcut niciodată, cu ajutorul meu, să plătească datoriile, să termine casă, et. Sunt multumit de asta.
Dar totusi, fericirea mea nu o simt. Tot timpul mă simt trist, îmi vine să plâng din orice. Am o iubită care mă iubește (așa cred eu), dar eu nu am acelaș sentiment. Ca sa mă explic, țin la ea foarte mult dar. Nu știu. Stă aici cu mine de 3 ani, muncim împreună, mergem oriunde împreună, stăm împreună. Dar am o problema și cu sexul, nu îmi vine să fac sex cu ea, chiar dacă ea este foarte dornică. Chiar îmi e greu să o refuz de atâtea ori și să o văd că e supărată pe mine. Dar nu știu ce să fac. O respect foarte mult mai ales că m-a ajutat să trec peste relația mea anterioară care am avut-o timp de 6 ani și s-a stins o dată ce am plecat în Anglia. Nu am uitat-o nici acum. Chiar dacă este căsătorită și are copil. Da, cum spuneam nu pot fi fericit. Eu aș vrea să vin înapoi în România din cauză că duc lipsa amintirilor, dar prietena mea nici nu vrea sa audă. Tot timpul eu spun că aș vrea să merg acasă să deschidem o afacere să trăim acasă iar ea îmi întoarce vorba tot timpul, în sensul că ea nu vrea sa audă de trăit în România, doar vacanță. În fine, să trecem peste asta. Nu vreau să o rănesc, știu că mă iubește. Dacă nu m-ar fi iubit, ar fi plecat de mult timp, la câte am făcut. Să vă zic că am și o problemă cu jocurile de noroc la care am pierdut cam mulți bani, de care ea știe dar nu mi-a zis nimic niciodată. Nu sunt in situația în care să îmi vând lucruri și să joc banii. Am destui bani și mă opresc la timp, fără să pierd totul.
Nu știu dacă ați înțeles mare lucru din ce am vrut să spun, am un milion de gânduri amestecate pe care nu reusesc să le pun în ordine. Dar principalul lucru este că nu pot fi fericit, mă simt gol pe dinăuntru, pur si simplu nu îmi vine să fac nimic decât să merg la muncă și să vin acasă. Scuzați-mă vă rog, dar cred că am amestecat totul, nici eu nu știu ce este cu mine. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Depresia e o boala, se manifesta prin plâns, gol interior, lipsa plăcerilor vieții, abuz de substanțe etc.
Consulta un psihiatru! Acesta te va ajuta sa ti recapeti echilibrul biochimic.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca nu iti iubesti partenera dai libertate, intoarcete in tara si iti deschizi afacerea ta. Altele vor fi doritoare sa fie cu tine cand vede ca esti patron la ceva. Ai chef de intoarcere printre straini nu te simti bine. In ce oras din UK stai? Poate iti dau o vizita daca stai aproape de mine si mai discutam treaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Citește cartea lui Iov din Biblie.
Apoi să te gândești așa. Ai loc de muncă ai un loc numit acasă, ai acasă o soție iubitoare. Cum te-ai simți fără ele?
Așa că ar trebui să fii fericit. Dacă totuși nu ești, mai ai nevoie ce va numit partea spirituală. Aceasta o poți găsi dacă o cauți. Partra ei exterioară o poți găsi la o biserică, iar partea interioară în tine, dacă o cauți.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Nu ai motive să fii nefericit. Alții au necazuri mult mai grele și totuși sunt optimiști. Ar trebui să fii mulțumit cu ce ai.

| Atlantic007 a răspuns:

Ai depresie

| KateWin23 a răspuns:

Buna. Eu așa ma simțeam cand aveam nevoie de o schimbare. Ce ar fi sa iei o săptămână de vacanța cu iubita ta. Iar cu treaba de sex ca nu faci cu ea poate e ca mereu același lucru aceleași poziții etc. Dar mai bine e sa consulti un psiholog, posibil el/ea sa te ajute.