| sandra1000 a întrebat:

Buna tuturor. Trebuie sa tin regim sau ceva de genul? Sunt insarcinata si nu vreau ca alimentatia mea sa-i dauneze copilului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mananci cat mai sanatos. Astfel: e important sa mananci 5 portii de fructe si legume de sezon in fiecare zi plus doua portii de lactate de buna calitate. Trebuie sa mananci cat mai putine chimicale, cat mai putin zahar adaugat, sa renunti complet la alcool, fumat, medicamente de orice fel. E bine sa mananci in portii mici si mai des (asa nu vei avea nici greturi atat de grave) si sa nu faci abuz (multe femei au impresia ca mananca pentru doi sau ca trebuie sa isi indeplineasca cele mai fenteziste pofte). mananca mai ales mancare de buna calitate (carne, lactate, legume si fructe proaspete) si redu cat poti dulciurile, painea, pastele