| anonim_4396 a întrebat:

Un medic urolog poate sa rupa ata penisului? Daca da prin ce metoda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care frenul penian adica ''ata'' in termeni populari este scurt si penisul tau este afectat de asa numitul ''frenulum breve'', defectul se poate rezolva chirurgical ori prin adaugarea de tesut si prelungirea frenului la dimensiunea normala prin frenuloplastie, sau taierea completa a frenului printr-o operatie de frenotomie. Metoda prin care se poate rezolva problema in cazul tau poate fi stabilit doar de catre medicul urolog care te-a consultat. Multa sanatate!
Acceseaza si priveste cum este efectuata o astfel de operatie : https://www.youtube.com/watch?v=ZYqFluZpiNA&t=2s

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Asta se numeste fimoza, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

NU. Sunt 2 lucruri complet diferite, fimoza reprezinta cu totul si cu totul altceva.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apa penisului nu trbuei rupta, ca devine penisul insensibil.
Toti barbatii au ata intreaga, doar printr-un accident sa se rupa si atunci este nasol.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Frenul sau aţa penisului- reprezinta o bucata subtire de carne care se afla pe partea inferioara a penisului si uneste corpul acestuia de gland pe o lungime de aproximativ 1 – 2 cm. Ruperea frenului nu are legatura cu pierderea virginitatii la barbat, deoarece aceasta bucatica de carne nu se rupe de obicei la primul act sexual. Frenul se poate rupe chiar la multi ani dupa primul contact sexual, iar la unii barbati nu se rupe niciodata. Cauzele in urma carora frenul cedeaza sunt mai multe. La unii barbati frenul(aţa) este foarte subtire si cedeaza mai usor, iar la altii mai groasa si cedeaza mai greu. In majoritatea cazurilor se rupe atunci cand lubrifierea in timpul actului sexual lipseste sau este insuficienta. Ruptura frenului ( atei) este insotita de sangerari, la fel ca la femei dupa ce himenul se rupe, dar in majoritatea cazurilor la barbat cantitatea de sange este putin mai mare.

Se taie la urolog doar daca are o malformatie congenitala care impiedica erectia.

| gogu220 a răspuns:

Doar un medic urolog poate face aşa cevam cu un bisturiu, face o mică incizie.