| Honey_9348 a întrebat:

URGENT!

limbriciii de la caini se ia la om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sunt acelasi fel de limbrici si asta e metoda cea mai frecventa de infectare a omului: din fecalele cainelui, care ajung pe blana lui, omul il mangaie, ia oua de paraziti si apoi le duce, incoluntar la gura.

| Skylerx a răspuns:

Nu. Nu se iau deloc, asa ca nu iti face griji.

| cornel a răspuns:

Da

| cheloo74 a răspuns:

Tu speri ca nu, asa-i? Orice paraziti intestinali se pot transmite de la animale la om. Dar tu n-ai auzit de asta. Tu probabil traiesti cu ideea ca poti pupa in bot un animal, fara sa-ti fie teama ca iei boli. Ca n-are cum, ca doar e caine de apartament si de la astia nu iei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da//

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are cum sa se ea fata ce ai laughing

| Jacy2002 a răspuns:

Da, se iau.

| uzzi_7406 a răspuns:

Pai nu se iau asa ca stai linistit(a(

| Tone_Delia_1968 a răspuns:

Bineinteles ca se iau si cel mai rau este toxocara care ajuns la om duce la meningita, voi nu cititi pe net? Orice parazit de la caine se transmite la om.