| Foxx_Flavius_1992 a întrebat:

Va parea ciudat ce voi spune in continuare. Nici nu stiu unde in ce domeniu sa incadrez intrebarea...
Acum cateva zile am cazut pe ganduri, ce se va intampla dupa moarte. Apoi mi-am pus intrebarea "Daca voi fi ingropat de viu? Voi trai cateva ore intr-o claustrofobie cumplita?". De atunci sunt ingrijorat de aceasta problema. Am 21 de ani si inca nu am de ce sa imi fac griji. dar pe viitor, cine stie.
Imbalsamarea te omoara in cazul in care esti intr-o moarte clinica? Este toxica pentru organism? Vreau sa lamuresc odata problema. aseara aproape ca am facut un atac de panica cand m-am gandit la posibilitatea ingroparii de viu in cazul unei moarte clinice. Scuzati-ma daca am incadrat intrebarea intr-o categorie gresita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Este toxica, putin spus. Poti trai cu formol in loc de sange?

4 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Mai intai,nu prea ai cum sa fii ingropat "de viu":daca se face o autopsie, ori, daca se cere imbalsamare, sigur vei fi mort, dea binelea.Sunt cazuri atat de rare,de astfel de morti si invieri(nu cunosc personal astfel de cazuri si din acest motiv sunt cam sceptica).
Ca sa raspund la intrebarea ta,privitoare la imbalsamare,acesta se face scotand organele,apoi se introduce formol pentru a fi conservat corpul,deci esti mort,mort definitiv.Ce-ti mai pasa daca solutia este toxica?
Totul este,ca dupa deces,sa se certifice de-adevaratelea daca esti mort sau nu.
In oarte clinica,organismul este sustinut de aparate. Daca sunt scoase din priza, salut, asta e!
Nu te mai gandi la moarte, ca si asa viata asta este atat de grea, ca de abia reusim sa traim.
O viata lunga si sanatoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In antichitate oamenii mai erau ingropati de vii, medicina nefiind destul de evoluata pentru a intelege cum functioneaza trupul uman. In ziua de azi, sansele de a fi ingropat de viu sunt infime cel mult.

Ai mult mai mari sanse sa intri in puscarie nevinovat si sa fii violat, zilnic, in toate orificiile, de numerosi indivizi. La asta te-ai gandit? Sau poti face cancer testicular si vei fi castrat, asta dupa ce vei trece prin suferinte groaznice, si in final tot vei muri. Sau ii poti privi pe cei dragi murind si nu vei putea face nimic in legatura cu asta...

Crede-ma, ingropatul de viu ar trebui sa fie cea mai mica grija a ta. Ma bucur ca am putut sa te fac sa te simti mai bine!

| diaac a răspuns:

Este foarte improbabil sa fii ingropat de viu. Moartea este o preocupare normala pentru orice om, fiind singurul lucru sigur in viata, si totusi o preocupare prea mare fata de moarte poate fi si o problema daca te opreste sa te bucuri de viata (in loc sa te ajute sa o traiesti din plin). Iti recomand sa citesti cartea "Privind soarele in fata" de Irvin Yalom, despre anxietate si moarte.

| GabrielMetin2 a răspuns:

Mereu m-am gandit la asta o sa ti se para ciudat.Intr-o zi ma gandeam oare ce se intampla daca nu eram nascut? Stai calm fiindca dupa ce mori medicii isi dau seama daca mai traiesti sau nu dar 10% tot e posibil