| stogouuuu a întrebat:

Eu sunt Ionut si vreau sa apelez la ajutorul vostru. Problema mea este ca avum 1 an si cateva luni am fumat droguri si am facut un atac de panica foarte urat dupa aceasta a venit si anxietatea, gandurile de a mai face un atac de panica, tulburari de personaltate si multe altele, am trecut peste ce a fost mai greu, dar inca mai am anumite stari de frica doar ca nu stiu de ce mi-e frica. Sunt foarte confuz cu multe lucruri si cred ca am intrat si in depresie deoarece sunt indiferent cu unele chestii, pe langa mai am un tiuit in cap sau in ureche(am facut consultatie si nu am nimic) de la acel atac de panica de atunci il aud, vorbesc foarte mult singur, enorm de mult. Nu vorbesc singur doar atunci cand stau pe calculator sau cand vb cu prietenii si cand vb cu prietenii ma simt foarte incordat deoarece atentia mea e pe 2 unde prima de a vb cu ei si a 2 frica de moarte cred... Eu sincer imi spun mereu ca o sa fie bine si o sa inving chestia asta dar parca m-am saturat sincer, nu sunt un tip care se plange la altii de chestia asta doar ca m-am gandit sa imi spuneti si mie o rezolvare la aceasta chestie. Sincer tind sa cred ca tiuitul asta imi aminteste de evenimentul ala si de asta sunt asa si cum v-am mai spus vb foarte mult si am incercat sa nu mai vb cu mine dar degeaba. E un chin, nu pot sa fac asa ceva. Eu caut o rezolvare si tot nu o gasesc si toate ca toate cea mai mare incredere o am in Dumnezeu in cazul de fata. Dau funda, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

Salut! Fa voluntariat sau fa orice alta activitate care sa iti ocupe timpul. Am trecut si eu prin asta (nu din cauza drogurilor) si tot ce trebuie sa faci este sa te calmezi si sa te bucuri de viata.O sa vezi ca nu ai de ce sa iti mai faci griji si evita drogurile.

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să consulti un psihiatru. Ai putea să te si internezi. Pentru binele tau,ca sa te poate diagnostica mai bine si sa ti si stabilească tratamentul. În timp,cu medicatie, te vei vindeca. Oricum, frica de moarte o vei avea toată viața fiindca e normala, toti o avem si ne "bantuie", doar ca nu atât de des.

| QuelQui a răspuns:

Exista programe pentru dezintoxicarea de droguri. Sunt gratuite. Mergi la psiholog si spune-i de ce suferi. Nu iti fie rusine, nu te teme. Daca ne-ai spus noua asta, este un mare pas inainte. Restul e usor. Curaj!