| adela_2761 a întrebat:

va rog ajutati-ma.prietena mea cea mai buna a luat vreo 8 medicamente. ceva antibiotice. o zis ceva pastilute galbene si algocalmin, acum nu are nimic dar poate pati ceva? caci daca e asa sa le zic parintilor ca doamne fereste sa nu sentample ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Spune-le parintilor. Ar trebui dusa urgent la spital pentru o spalatura gastrica, ca sa evite afectarea hepatica (n-o sa moara, dar poate ramane cu sechele pe toata viata daca nu se intervine repede). te asigur eu ca spalatura gastrica o sa fie suficient de neplacuta casa o impiedice pe viitor sa se prefaca ca se sinucide.

| Laura_2393 a răspuns:

La 8 pastile, mai ales antibiotice nu prea pot sa cred ca nu ar patit nimic. Vezi sa nu te fi pacalit pe tine. 3 anitibiotice daca iei si ai ameteli, accelerare inimi, etc. La 8 ar fi ajuns la spital. Poate a luat vitamine sau ceva in care administrare intr-un numar mai mare sa nu fie atat de periculoasa, in orce caz nu este de joaca cu asa ceva si ar trebui sa treci peste resentimetul ca ai sa iti parasti amica si sa le spui parintilor. Daca a luat atate pastile si-a pus sanatatea in pericol.

| alinutza92r a răspuns:

De ce le ia? nu e bine sa le ia pe toate, asa ca mai bine vb cu ea intai apoi daca nu se potoleste ia legatura cu ai ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organismul ei.Ca pot fi oamneni care de la doua pastile lesinalaughing. De obicei efecele apar imdediat.Are sentimente de greata, voma, diaree? Daca da, ar trebui sa se duca la un medic sa vada el ce are. Daca nu, e OK.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate a luat tussin forte crezand saraca ca asa se poate simtii si ea high. geez. rolling eyes sau probabil vroia sa moara. lama + venele functioneaza intotdeuna. ps. daca n`a patit nimic pana acu nu o sa pateasca. cam in 40-60 min pastilele ating platou de pornire