| GodSaveTheQueen a întrebat:

O prietena a luat 6 pastile de algocalmin simultan din cauza parintilor. Ce i se poate intampla? Va rog ajutati-ma, imi e foarte frica pentru ea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu ea sau un adult si mergi la spital cu ea. Sper sa iti fie utile si aceste idei.
CE PUTEŢI FACE
Încurajaţi-o să vă vorbească despre ce o frământă. Iată câteva sfaturi:
Consolaţi-o. Dacă fiica voastră vă dezvăluie că se răneşte singură, încercaţi să nu vă arătaţi şocaţi sau îngroziţi. Vorbiţi-i în schimb cu calm şi consolaţi-o. (Principiu biblic: 1 Tesaloniceni 5:14)
Puneţi-i întrebări care să o ajute să se deschidă. De pildă, i-aţi putea spune: „Ştiu că nu ai întotdeauna o părere bună despre tine. Ce te frământă?" sau „Cum să te ajut când te simţi îngrijorată sau deprimată?" ori „Ce ţi-ai dori cel mai mult să fac pentru a fi mai apropiate?". Ascultaţi-i cu atenţie răspunsul fără să o întrerupeţi. (Principiu biblic: Iacov 1:19)
Ajutaţi-o să aibă un punct de vedere echilibrat cu privire la sine. Întrucât cei ce-şi fac rău singuri se concentrează în general asupra eşecurilor lor, probabil ar fi bine să vă încurajaţi fiica adolescentă să-şi vadă şi părţile bune. I-aţi putea propune să scrie cel puţin trei lucruri care-i plac cu privire la propria persoană. „Faptul de a scrie ce puncte forte aveam m-a ajutat să văd că am însuşiri frumoase", spune o tânără pe nume Briana.
Îndemnaţi-o să se roage lui Iehova Dumnezeu. Biblia spune: ‘Aruncaţi-vă toate îngrijorările asupra lui, pentru că el se interesează de voi’ (1 Petru 5:7). Iată ce mărturiseşte Lorena, care are 17 ani: „Am făcut eforturi să-mi vărs inima înaintea lui Iehova Dumnezeu îndeosebi când mă simţeam tentată să mă rănesc. Rugăciunea m-a ajutat în lupta împotriva acestui obicei". (Principiu biblic: 1 Tesaloniceni 5:17)

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poti da o explicatie logica ce legatura este intre intrebarea ta si raspunsul premiat? Tu ai cerut un raspuns medical-stiintific si premiezi un raspuns spiritual-bilic intre ele neexistand absolut nicio legarura. rolling on the floorRaspunsul la intrebarea ta este NU, nu i se va intampla NIMIC RAU, chiar daca ceea ce a facut nu este un lucru irational, anormal.

| T0T a răspuns:

Nimic.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nimic, am luat si mai multe si nu s-a intamplat nimic, stai calma