| XZX213 a întrebat:

Buna, va rog ajutati-ma sifilisul poate trece neobservat? care analiza este cea mai buna pentru depistare, despre VDRL stiu ca dupa un timp scurs de la infectie se negativizeaza

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| C0o0smin a răspuns:

VDRL (Venereal Disease Research Laboratory) este un test de depistare a sifilisului, care decelează anticorpii produşi de Treponema pallidum, bacteria care cauzează sifilisul. Bizar sau nu, organismul NU produce întotdeauna anticorpi ca răspuns la activitatea bacteriei sifilisului, aşa că testul nu este întotdeauna exact, tocmai de aceea se face şi reface împreună cu TPHA, în anumite cazuri chiar la laboratoare de analiză diferite. Dar mai bine mergi la un Dermato-venerolog.