| anonim_4396 a întrebat:

Sifilisul se poate lua dupa buda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate lua in 4 moduri: contact sexual (vaginal, oral sau fund), contact cutanat direct al leziunilor, pe cale sangvina si materno-fetal. Agentul sifilisului este Treponema pallidum, o spirocheta (bacterie cum este cunoscuta de toata lumea) cu rezistenta foarte scazuta in mediul extern. In aceste conditii situatia ta, cu toaleta, este mai putin probabila. O igena minima ar trebui. Adica sa nu folosesti toaleta dupa asemenea persoane sau sa pui hartie igenica pe colac. Un spray dezinfectant in buzunar face minuni.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După budă, nu prea. Dar se poate lua din lighian, cada de baie, sau veselă folosită și nespălată bine.

| gabicoo a răspuns:

Da!
Și "după budă" se poate lua! Și în fața budei dar te văd vecinii!
Dar cel mai sigur îl iei dacă o faci în budă!
laughing

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

rolling on the floor mi-ai făcut seara mai bună cu întrebarea asta
nu cred

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

E bine daca ti am facut seara mai frumoasa happy vad ca ai inviat big grin

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing mă gândeam și eu să mai trag un ochi pe aici. Nu știu dacă să renunț la TPU sau să mai stau.

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Mai stai happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Mai ales după budele publice.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

De acolo, da, de la publice.
Așa că erau mai bune cele turcești în care nu puneai buca jos să se spurce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.doar prin contact sexual

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, se poate lua, dacă cel care a folosit buda înaintea ta nu s-a ridicat deja în momentul în care tu te asezi, și respectivul are sifilis.

| AlinMrs a răspuns:

Nu, doar prin contact sexual.Sau in cazuri mai rare prin sarut.

| AlinMrs a răspuns (pentru AlinMrs):

Rectific, prin contact sexual ana.l, vaginal, oral. La nastere, de la mama la fat si contact direct cu sangele persoanei contaminate/ contact la nivelul leziunilor cutanate. Insa dupa buda, gen folosirea unei toalete publice din ce am inteles nu am auzit pana acum?