| dudulynedudu a întrebat:

VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU UN SFAT! vinerea asta am avut niste repetitii si am venit tarziu acasa(cam 11). eram imbracata subtire asa ca toata sambata am avut rosu in gat, duminica ma mai durea in gat insa mi s0a parut o durere neglijabila iar ieri(luni) cand m-am trezit, SURORIZA:NU MAI POT SA VORBESC DELOC! SUNT FOARTE RAGUSITA SI NU POT SA VB! vinerea asta am din nou repetitii iar curand urmeaza sa sustin un concert (inainte de Pasti) cu scop caritabil..am promis ca voi veni iar acum...nu stiu ce sa ma fac.plang si mi-e frica sa nu raman fara voce forever! La medic am fost si mi-a dat niste siropuri etc..insa nu prea le simt efectul... AJUTOR VA ROOOOG! FUNDAAA MARE SI PUPICI MULTI CELUI MAI BUN RASPUNS :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Trebuie sa astepti sa isi faca efect siropurile ca nu are cum sa iti treaca de pe o zi pe alta. Fara voce nu ramai stai linistita dar o sa dureze ceva pana iti revi. Incearca sa mai iei cate o lingurita de miere care e foarte buna pentru gat si stai la caldura ca sa iti revi mai repede

1 răspuns:
| Corina a răspuns:

Ai rabdare, caci iti va trece! Si Maria Buza a avut aceeasi problema toata saptamana dinaintea emisiunii "Te cunosc de undeva" si cu toate acestea, a cantat surprinzator de bine. Ideea e ca pe langa siropurile recomandate, trebuie sa faci repaus vocal total (adica, pe cat posibil, sa nu vorbesti deloc!). Pe langa siropurile prescrise de medic, ai putea sa iei Tinctura de propolis (25 picaturi pe o bucatica de paine, de 3 ori pe zi, dupa mese), sau sa faci badijonaj bucal cu albastru de metil caci sunt f. bune dezinfectante. Daca nu poti lua de acestea (caci nu sunt f. placute, desi ar trebui sa incerci!), ia macar Decasept cu propolis cate 3-4 pe zi. Bea cat mai multe ceaiuri calde cu multa miere de albine si lamaie. In plus, cand stai acasa, infasoara-ti gatul cu un fular, ca sa-ti fie permanent cald. La scoala pune-ti o esarfa mai groasa in jurul gatului. Oricum, e la moda! In rest, sanatate maxima!