| perceive a întrebat:

va rog sa imi raspundeti pentru ca sunt foarte speriata! deci am 13 ani si in iulie mi-a venit prima data ciclul, prima data mi-a venit o secretie maro iar abia dupa cateva zile sange... de atunci nu mia mai venit deloc, dar astazi am observat pe chilot aceeasi secretie maronie ( este un maro inchis )... ce e aceasta secretie? care sunt cauzele? e cumva ciclul? nu vreau sa ma duc la medic sau la ginecolog - va rog sa ma ajutati, mersi mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este menstruatia, stai linistita nu ai motive sa mergi la medic. Esti la inceput, lucrurile se vor regla in timp.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai liniștită, nu sunt probleme.
Este o secreție care indică că într-un timp relativ scurt (de regulă ore!) va veni și ciclul menstrual.
Această secreție maronie poate apărea și la sfârșitul menstrei, aici indicând finalul sângerării.
Bea ceai de crețișoară, este stimulent natural hormonal. Este cunoscut ca și mantia doamnei, reglează menstrele!
Sănătate.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Este ok, ai putea totusi sa bei ceai de coada soricelului pentru reglarea ciclului.

| Laura_2393 a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te nelinistesti, se poate sa ti se mai intample pana o sa ti se regleze menstruatia.

| bubiko_8310 a răspuns:

Stiu parinti tai?
ii poti spune-i mamei tale sau unei prietene care are ciclu.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce probleme iubita.esti racita jos. mi se intampla si mie des, ca sunt mereu cu spatele gol.nu e mare scofala.inbracate mai bine si seara ia-ti o bluzita ceva si spalate jos cu apa calda. te_am pupat